Z raportu wynika, iż ​​wiele osób chorych na raka piersi jest „systematycznie pomijanych”.

biegowelove.pl 2 tygodni temu

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, iż ​​nierówności w profilaktyce, wykrywaniu, leczeniu i opiece wspomagającej raka piersi na całym świecie sprawiają, iż wiele pacjentek z rakiem piersi jest „systemowo zaniedbywanych i zapominanych”. Lancet Komitet ds. Raka Piersi.

Członkowie komisji zauważyli, iż pomimo postępów w badaniach i leczeniu raka, które doprowadziły do ​​znacznego spadku liczby zgonów z powodu raka piersi w krajach o wysokich dochodach, Światowa Organizacja Zdrowia w 2020 r. na całym świecie przez cały czas odnotowała 685 000 zgonów z powodu raka piersi. Nierówność w leczeniu pozostaje palącym problemem wyzwanie.

Międzynarodowy multidyscyplinarny komitet zebrał się w 2021 r. w celu zidentyfikowania kluczowych obszarów zmian, które mogą wpłynąć na politykę globalną i poprawić życie osób dotkniętych rakiem piersi.

„Niedawna poprawa przeżywalności raka piersi stanowi ogromny sukces współczesnej medycyny” – stwierdziła dr Charlotte Coles z Uniwersytetu w Cambridge w Anglii i główna autorka raportu. „Nie możemy jednak ignorować liczby pacjentów którzy są systematycznie pomijani.” w oświadczeniu towarzyszącym publikacji raportu. „Nasza komisja opiera się na wcześniejszych dowodach, przedstawia nowe dane i uwzględnia głosy pacjentów, aby uwypuklić istotne, niewidoczne obciążenie. Mamy nadzieję, iż uwydatniając te rozbieżności oraz ukryte koszty i cierpienie związane z rakiem piersi, pracownicy służby zdrowia będą mogli lepiej rozpoznać je i zająć się nimi. .” oraz decydenci we współpracy z pacjentami i społeczeństwem na całym świecie.”

Raport komisji został opublikowany w Skalpel Miał kilka głównych wniosków:

Rak piersi z przerzutami

Panel ustalił, iż nierówności w opiece nad chorymi na raka piersi szczególnie dotykają pacjentek z chorobą przerzutową. Wiele z tych przypadków nie jest odnotowanych w krajowych rejestrach nowotworów, w związku z czym liczba pacjentów z rakiem piersi z przerzutami jest praktycznie nieznana i pacjenci ci mogą nie otrzymać odpowiedniej opieki.

Komisja zaapelowała o co następuje:

  • Co najmniej 70% rejestrów na całym świecie (z ostatecznym celem 90%) odnotowuje stadium raka i nawrót
  • Co najmniej 50% (docelowo 95%) osób z nowo zdiagnozowanym rakiem piersi z przerzutami jest omawianych na spotkaniach zespołu wielodyscyplinarnego
  • Liczba osób chorych na raka piersi z przerzutami jest szczegółowo rejestrowana w celu podwojenia mediany całkowitego przeżycia w ciągu dekady
  • Mniej niż 5% pacjentów nie może otrzymać morfiny pod koniec życia
  • Wszystkie osoby chore na raka piersi z przerzutami mają dostęp do leków przeciwnowotworowych ratujących życie

Koszty raka piersi

Paneliści zauważyli również, iż fizyczne, psychologiczne, społeczne i finansowe koszty raka piersi często pozostają niezauważone.

Koszty te mogą być znaczne. Z badania przeprowadzonego wśród 606 osób chorych na raka piersi i ich opiekunów wynika, iż ​​20% pacjentek z rakiem piersi we wczesnym stadium i 25% pacjentek z rakiem piersi z przerzutami zgłosiło trudności z pokryciem kosztów podróży na leczenie. 27% kobiet z wczesnym rakiem piersi i 35% kobiet z rakiem piersi z przerzutami stwierdziło, iż ma problemy finansowe.

Komitet zalecił rozszerzenie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku raka piersi „na cały kontinuum opieki”, aby wyeliminować ryzyko katastrofy finansowej dla rodzin chorych na raka piersi o co najmniej 20% (docelowo o 100%). pacjentów i rodzin o niskich dochodach otrzymuje fundusze publiczne oraz podstawowy pakiet opieki wspomagającej i paliatywnej na szlaku raka piersi.

Komitet zalecił także badania przesiewowe pacjentów pod kątem poważnych problemów zdrowotnych, zarówno w momencie diagnozy, jak i na kluczowych etapach przebiegu raka piersi.

Komunikacja, zapobieganie, wykrywanie i personalizacja

Komitet wezwał, aby 100% pracowników służby zdrowia w każdym kraju przeszło szkolenie w zakresie umiejętności komunikacji i angażowania pacjentów w badania kliniczne nad nowotworami, od koncepcji po raportowanie i tłumaczenie na praktykę.

Komisja lobbowała także za zmianami polityki mającymi na celu poprawę profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi.

Na przykład, biorąc pod uwagę korelację między Karmienie piersią i profilaktyka raka piersiW raporcie wskazano, iż przepisy dopuszczają co najmniej 18 tygodni urlopu rodzicielskiego ze 100% wynagrodzeniem, a także zapewniają płatne okresy odpoczynku i opiekę zdrowotną po powrocie do pracy.

Zaleciła także nałożenie podatku na napoje słodzone cukrem w wysokości powodującej wzrost ceny detalicznej o co najmniej 20%.

Ponadto komitet wezwał do poprawy wczesnego wykrywania poprzez wzmożenie wysiłków na rzecz wprowadzenia zmiany w diagnostyce, tak aby co najmniej 60% wszystkich nowotworów inwazyjnych było diagnozowanych w I lub II stadium.

Na koniec komisja zaleciła również odpowiednią indywidualizację leczenia raka piersi poprzez zapewnienie pacjentom dostępu do precyzyjnego określania podtypów i pełnego zakresu metod leczenia. Ponadto komisja zaproponowała, aby co najmniej 10% uczestników międzynarodowych badań nad rakiem piersi pochodziło z państw o niskich i średnich dochodach oraz aby co najmniej 10% takich badań było prowadzonych lub współkierowanych przez badaczy z tych krajów.

„We wszystkich krajach rak piersi u kobiet o niskich dochodach pochodzących z mniejszości jest często diagnozowany na późnym etapie, co wiąże się z większym ryzykiem śmierci” – stwierdził w komunikacie prasowym członek panelu Benjamin Anderson z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle. . „Nasze badanie wskazuje na wiele innych nierówności w przypadku raka piersi, które są zagrożone dalszym pogłębianiem się i którym można zaradzić w drodze globalnej współpracy”.

„Dostęp do profilaktyki i opieki opartej na dowodach, niezależnej od miejsca zamieszkania danej osoby lub jej możliwości finansowych, przyniósłby szeroko zakrojone korzyści pacjentom, rodzinom i systemom opieki zdrowotnej dążącym do zapewnienia powszechnej opieki zdrowotnej” – dodał. „Wzywamy decydentów do wdrożenia naszych zaleceń i przyspieszenia postępów w zmniejszaniu luki w kapitale zakładowym w przypadku raka piersi”.

W Komentarz do raportu komisjiDoktor Jennifer Moodley MBBS i doktor Carla Unger-Saldaña z Uniwersytetu w Cape Town w Republice Południowej Afryki zauważyły, iż choć w raporcie wskazano wiele źródeł luk i nierówności w zakresie raka piersi, „jest nim „Co to jest ważne jest również uznanie i zajęcie się dyskryminacją jako główną przyczyną różnic w raku piersi”.

Modly i Unger-Saldaña zasugerowali, iż istnieje potrzeba wielopoziomowych interwencji systemowych w celu zwalczania dyskryminacji rasowej i etnicznej w opiece nad rakiem piersi, które powinny obejmować szerokie interwencje antyrasistowskie na poziomie politycznym i organizacyjnym, a także działania dotyczące raka piersi interwencje. W zakładach opieki zdrowotnej.

„Badania nad mechanizmami leżącymi u podstaw zgłaszanych różnic rasowych w wynikach zdrowotnych muszą zostać zintensyfikowane i wymagają wspólnego zaangażowania badaczy, redaktorów czasopism, międzynarodowych organizacji zajmujących się zdrowiem i agencji finansujących” – dodali. „Niezbędne jest, abyśmy wspólnie przestrzegali bardziej rygorystycznych standardów, aby uniknąć utrwalenia status quo”.

  • Mike Bassett jest pisarzem zajmującym się onkologią i hematologią. Jej siedziba znajduje się w Massachusetts.

Ujawnienia

Paneliści zgłosili liczne powiązania z przemysłem.

Redakcja nie miała żadnych ujawnień.

Główne źródło

Skalpel

Źródło: Coles CE i wsp. „Lancet Commission on Breast Cancer” Lancet 2024; doi:10.1016/S0140-6736(24)00747-5.

Drugie źródło

Skalpel

Źródło: Moodley J, Unger-Saldaña K „Rola dyskryminacji rasowej i etnicznej w różnicach w raku piersi” Lancet 2024; doi:10.1016/S0140-6736(24)00747-5.

Aby zobaczyć, włącz JavaScript Komentarze są obsługiwane przez Disqus.

Idź do oryginalnego materiału