Tworzywa sztuczne mogą przyczyniać się do agresywnego rozprzestrzeniania się nowotworów – ostrzega czołowy naukowiec zajmujący się nowotworami

oen.pl 1 tydzień temu


Nowe badania poprzedzają negocjacje INC-4 w Kanadzie dotyczące Światowego Traktatu w sprawie Tworzyw Sztucznych

Zdjęcie dla reprezentacji: iStock

Nowe badanie przeprowadzone przez wybitnego badacza nowotworów budzi obawy co do potencjalnego związku między narażeniem na tworzywa sztuczne a progresją nowotworu. Badania sugerują, iż mikroplastiki, maleńkie cząsteczki plastiku występujące w środowisku, mogą przyspieszyć rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych u ludzi.

Komórki nowotworowe narażone na działanie mikroplastiku wykazywały zwiększoną migrację, co potencjalnie umożliwiło im dalszą podróż po organizmie i utworzenie guzów wtórnych (przerzutów), ostrzegł w oświadczeniu prasowym Lukas Kenner, badacz nowotworów i zastępca dyrektora Instytutu Patologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu.

Artykuł, którego autorem jest Kenner i inni, Rola mikroplastików w migracji i dystrybucji komórek podczas podziału komórek nowotworowychukazał się niedawno w czasopiśmie Bezpośredni Nauka. Warto zauważyć, iż zespół badawczy odkrył również mikrodrobiny plastiku utrzymujące się w dzielących się komórkach, co budzi obawy dotyczące długotrwałego narażenia.


Czytaj więcej: Nairobi INC-3: Praca w połowie wykonana?


Obawy wyrażono przed czwartą sesją Międzyrządowego Komitetu Negocjacyjnego (INC-4) mającą na celu utworzenie międzynarodowego prawnie wiążącego instrumentu dotyczącego zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi, w tym w środowisku morskim. Negocjacje INC-4 odbędą się w Ottawie w Kanadzie w dniach 23–30 kwietnia 2024 r.

Negocjacje w sprawie Światowego Traktatu w sprawie tworzyw sztucznych stanowią kluczową okazję do zajęcia się narastającym kryzysem związanym z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi i jego potencjalnym wpływem na zdrowie ludzkie.

Autorzy artykułu odkryli maleńkie cząsteczki plastiku o średnicy mniejszej niż 1 mikrometr wewnątrz lizosomów, które są strukturami wewnątrzkomórkowymi ludzkich komórek nowotworowych przewodu pokarmowego. Te mikroplastyczne cząsteczki mają tendencję do gromadzenia się w nieaktywnych obszarach sferoid nowotworowych, które są skupiskami komórek przypominającymi nowotwory.

Podczas podziału komórki cząstki te są przenoszone pomiędzy komórkami. Co więcej, jak wykazały badania, cząsteczki plastiku o średnicy 0,25 mikrometra wydają się wzmagać migrację komórek, potencjalnie zwiększając prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się raka na inne części ciała.

Kenner podkreśliła bezbronność nienarodzonych dzieci, ponieważ w łożysku wykryto mikrodrobiny plastiku, które mogą przenosić się na embriony. Podkreślił pilną potrzebę zajęcia się problemem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, stwierdzając: „Odkrycia mnie przerażają i mam nadzieję, iż przestraszą także innych ludzi”.


Czytaj więcej: Planeta wolna od tworzyw sztucznych: problem polimerów w Indiach można rozwiązać, jeżeli sprzedawcy uliczni przejdą na produkty wielokrotnego użytku – wynika z badania


Plastic Health Council – grupa naukowców zajmująca się badaniem dalekosiężnego wpływu mikro-, nanoplastików i chemikaliów na zdrowie ludzkie, której współzałożycielką są organizacja non-profit Plastic Soup Foundation i holenderska organizacja non-profit Resilient Foundation – wezwała decydentów priorytetowego traktowania zdrowia ludzkiego w dyskusjach na temat traktatu w sprawie tworzyw sztucznych.

Rada opowiadała się za wieloaspektowym podejściem do rozwiązania powszechnego problemu zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi. Centralnym punktem ich zaleceń jest cel polegający na ograniczeniu produkcji tworzyw sztucznych, z naciskiem na minimalizację całkowitej ilości produkowanego plastiku.

Zaproponowali wyeliminowanie nieistotnych tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, opowiadając się za wyeliminowaniem niepotrzebnych przedmiotów z tworzyw sztucznych na rzecz łatwo dostępnych alternatyw.

Rada podkreśliła znaczenie obowiązkowych badań substancji chemicznych z tworzyw sztucznych, których celem jest zagwarantowanie braku szkodliwych substancji w procesach produkcji tworzyw sztucznych.


Czytaj więcej: UNEA-6: Raport budzi obawy w związku z uzależnieniem Indii od jednorazowych tworzyw sztucznych; przytacza badania wspierające systemy ponownego wykorzystania


Ponadto podkreślili konieczność działań rządu w celu ochrony zdrowia publicznego przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi, ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia przyszłym pokoleniom czystszego i bezpieczniejszego środowiska.

„Światowy Traktat w sprawie tworzyw sztucznych stanowi kamień milowy na trajektorii kryzysu związanego z tworzywami sztucznymi. Ale zmiana nastąpi tylko wtedy, gdy decydenci wyjmą głowy z piasku i wysłuchają nauki” – Maria Westerbos, założycielka Fundacji Plastic Soup.

Czytaj więcej:




Jesteśmy dla Was głosem; byliście dla nas wsparciem. Razem budujemy dziennikarstwo niezależne, wiarygodne i nieustraszone. Możesz nam jeszcze bardziej pomóc przekazując darowiznę. Będzie to miało ogromne znaczenie dla naszej umiejętności dostarczania Państwu wiadomości, perspektyw i analiz z terenu, abyśmy mogli wspólnie wprowadzać zmiany.




Źródło

Idź do oryginalnego materiału