Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 191

dentonet.pl 2 tygodni temu

Kwiecień – Miesiąc Świadomości Raka Jamy Ustnej, CBCT a przesiewowe badania w kierunku osteoporozy, laseroterapia niskoenergetyczna a zespół piekących ust, lekarz jako pierwszy powinien otrzymać wyniki badań, samorząd lekarski o czynnościach zawodowych higienistek, nieprawidłowa higiena protezy może zwiększać ryzyko zapalenia płuc – zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi wiadomościami z branży stomatologicznej z mijającego tygodnia.

Każdego dnia, co godzinę jedna osoba umiera z powodu raka jamy ustnej lub gardła. o ile jednak nowotwór tego regionu jest wcześnie wykryty i leczony, podjęta terapia jest zwykle skuteczna, a wskaźniki przeżywalności znacznie wyższe. O tym warto przypominać pacjentom szczególnie w kwietniu – obchodzonym w niektórych krajach jako Miesiąc Świadomości Raka Jamy Ustnej.

Z doniesień zaprezentowanych podczas sesji Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań Stomatologicznych, Jamy Ustnej i Twarzoczaszki (IADR) wynika, iż wykorzystanie stomatologicznej tomografii wiązki stożkowej (CBCT) do pomiaru gęstości kości może być przydatne w badaniach przesiewowych w kierunku osteoporozy u kobiet.

Laseroterapia niskoenergetyczna stosowana w celu stymulowania funkcji komórek może zapewnić pacjentom natychmiastową ulgę w subiektywnym odczuwaniu bólu z powodu zespołu piekących ust (BMS). Taki wniosek płynie z badania autorstwa naukowców z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Wbrew obiegowej opinii to nie pacjent, a lekarz zlecający konkretne badanie powinien w pierwszej kolejności otrzymać jego wyniki z laboratorium – przekonują analitycy portalu Prawo.pl, interpretujący rozporządzenie ministerstwa zdrowia.

Samorząd lekarski dba o to, by każdy z członków personelu medycznego wykonywał czynności, do których ma odpowiednie kompetencje. Stąd nasze uwagi do rozporządzenia dotyczącego higienistek i asystentek stomatologicznych – napisał wiceprezes NRL Paweł Barucha w felietonie opublikowanym na łamach „Gazety Lekarskiej”. Projekt w pierwotnym kształcie zakłada m.in. to, iż do obowiązków higienistki stomatologicznej miałoby należeć monitorowanie efektów leczenia prowadzonego przez lekarzy specjalistów.

Na uzupełnieniach protetycznych, które nie są regularnie i prawidłowo oczyszczane, mogą gromadzić się szkodliwe patogeny prowadzące do rozwoju zapalenia płuc. Taki wniosek płynie z badania naukowców ze stolicy Walii – Cardiff, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Medical Microbiology”.

Liczba dostępnych w kolejnych naborach miejsc specjalizacyjnych dla lekarzy dentystów pokrywa od 10 do 20% faktycznego zapotrzebowania. Stąd bierze się w stomatologii tak mocno rozwinięte szkolenie podyplomowe. – Jego skala jest bardzo duża, szukamy dodatkowych metod kształcenia i musimy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom lekarzy dentystów w tym zakresie. Stomatologia jest mocno wyspecjalizowana i – tak jak w medycynie – przeprowadzenie holistycznego leczenia przez jednego lekarza jest trudne – mówi prof. Marzena Dominiak, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Idź do oryginalnego materiału