Stomatologia małoinwazyjna — jakie korzyści niesie dla pacjenta

halembadent.pl 1 rok temu

Pomimo dostępu do nowoczesnych szczoteczek sonicznych i wysokiej jakości past i płynów do płukania, gabinety stomatologiczne wciąż odwiedzane są przez pacjentów z ubytkami w zębach zajętych przez próchnicę. Również dostęp do wiedzy na temat higieny jamy ustnej jest większy niż kilkadziesiąt lat temu, a mimo to wciąż mnóstwo dzieci cierpi z powodu bólu zębów mlecznych i stałych.
Na szczęście stomatologia nie stoi w miejscu i odkrywa coraz lepsze metody leczenia chorych zębów. Najbardziej przyjazna jamie ustnej jest stomatologia małoinwazyjna. Co kryje się pod tym pojęciem i jakie korzyści niosą ze sobą zabiegi wykonywane w jej duchu?

Czym jest stomatologia małoinwazyjna?

Coraz częściej stosowana w gabinetach dentystycznych stomatologia małoinwazyjna za swój cel obiera maksymalne zachowanie struktur zębowych. W tym celu stomatolog wykorzystuje wszystkie dostępne techniki i informacje. Mowa tu o dokładnej analizie próchnicy, ocenie ryzyka próchnicy oraz procedurach technicznych stosowanych w stosowaniu i naprawie uzupełnień.

Dentysta pracujący zgodnie z duchem stomatologii małoinwazyjnej stara się wykorzystać swoją wiedzę i możliwości techniczne, aby zachować zdrowy zestaw naturalnych zębów u każdego pacjenta. W swojej praktyce dentystycznej kieruje się on kilkoma zasadami, które mówią, by:

  • uważać oryginalną tkankę za bardziej wartościową, niż choćby najlepsze uzupełnienie,
  • na tyle, jak bardzo to możliwe zachowywać oryginalną tkankę, zamiast ją wymieniać,
  • koncentrować się na zapobieganiu chorobie, a nie tylko na jej leczeniu,
  • środków inwazyjnych używać w jak najmniejszym stopniu i tylko wtedy, gdy leczenie jest niezbędne.

Ich praktyczne zastosowanie możliwe jest w tej chwili między innymi dzięki nowym narzędziom diagnostycznym do wykrywania zmian próchnicowych, ocenie ryzyka próchnicy oraz ukierunkowanemu leczenia zachowawczego.

Mniej znaczy więcej

Dzięki postępowi i nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, dentyści stomatologii małoinwazyjnej nie są już zmuszeni do dodatkowego uszkadzania zębów, by w ten sposób dzięki dostępnym materiałom uzyskać ich odpowiednią wytrzymałość i wygląd.
Dziś mają oni dostęp do materiałów idealnych pod względem optycznym i wytrzymałościowym o znacznie mniejszej grubości. Tym samym nie muszą używać ich w takich ilościach, jak to było konieczne dawniej. Wystarczy, iż użyją małych ilości materiałów o odpowiednich parametrach estetyczno-wytrzymałościowych, by uzyskać pożądany efekt. Natomiast dopracowane metody łączenia ceramiki lub kompozytu do zęba, pozwalają na uzyskanie trwałego i szczelnego mocowania.

Biomimetyka

Biomimetyka, czyli naśladowanie natury, to pojęcia bardzo mocno związane ze stomatologią małoinwazyjną. Zgodnie z tą filozofią, wzorem dla rekonstrukcji uszkodzonych zębów są ich zdrowe odpowiedniki. To właśnie nienaruszone przez próchnicę oraz uszkodzenia mechaniczne zęby z ich adekwatnościami anatomicznymi, mechanicznymi i optycznymi stanowią odnośnik dla dentysty, który zajmuje się naprawą tych, które zostały zajęte przez chorobę. Dzięki temu efekt jest zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym bardzo zbliżony do wzoru. Tym samym trudno wręcz odróżnić leczone zęby od tych zdrowych.wręcz trudno odróżnić leczone zęby od tych zdrowych. Okazuje się więc, iż naśladowanie natury to najlepsza droga do polepszenia jakości życia pacjentów odwiedzających gabinety stomatologiczny.

Stomatologia małoinwazyjna — czym wyróżniają się zabiegi

Leczenie zębów metodami małoinwazyjnymi możliwe jest dzięki dostępowi do innowacyjnych materiałów adhezyjnych. Mowa tu między innymi o cementach glasjonomerowych, które uwalniają minerały do otaczającej tkanki zęba. Tym samym zmniejszają ryzyko wystąpienia próchnicy w przyszłości. Z kolei środki łączące na bazie żywicy i zębiny dentysta może wykorzystywać do łączenia ze szkliwem i jego ochrony.

Nie tylko materiały używane przez dentystów w ramach stomatologii małoinwazyjnej przynoszą wiele korzyści pacjentom. Również narzędzia, które są dziś o wiele bardziej precyzyjne, niż kiedyś pozwalają na mniej inwazyjną formę leczenia zębów.
Jedną z technik wykorzystywanych w wybranych gabinetach dentystycznych, jest abrazja powietrzna. To technika, z której pomocą dentysta oczyszcza zajęty przez próchnicę ząb. Wykorzystuje do tego sprężone powietrze uwalniane z urządzenia pod odpowiednim ciśnieniem i kierowane na ubytek przez specjalną dyszę. Powietrze to wzbogacone jest o substancję ścierną w postaci tlenku glinu. Dentysta usuwa w ten sposób jedynie zmienione chorobowo tkanki i w znacznym stopniu oszczędza zdrowe szkliwo oraz zębinę.

Stomatologia małoinwazyjna ma też wsparcie w skanerach wewnątrzustnych oraz technice CAD/CAM. Pozwala to na jeszcze dokładniejsze usuwanie zmian i zachowywanie w jak największym stopniu zdrowej tkanki zęba. choćby najlepszy komponent nie jest bowiem w stanie jej zastąpić, choć w tej chwili jest bardzo zbliżony pod względem wyglądu i wytrzymałości.

Źródło:
www.supremedentalassociates.com
www.aestheticdent.pl

Idź do oryginalnego materiału