Skarpety elektroniczne zapobiegają powikłaniom związanym ze stopami u pacjentów z cukrzycą

oen.pl 1 tydzień temu


Elektroniczna skarpetka wykrywa „niezdrowy” styl chodzenia powiązany z cukrzycą i słabym krążeniem, aby zapobiec owrzodzeniom stóp i amputacji.

Skarpeta wyposażona w czujniki ciśnienia może oszczędzić pacjentom chorym na cukrzycę bólu i ryzyka poważnych problemów ze stopami. Skarpetka diagnostyczna opracowana przez naukowców z Korei gwałtownie i dokładnie diagnozuje nieprawidłową technikę chodzenia lub chód oraz zaleca specjalistyczny trening, aby zapobiec najgorszym scenariuszom, takim jak amputacja.

„Pacjenci chorzy na cukrzycę mają tendencję do wywierania nacisku na śródstopie stopy, a nie na piętę” – powiedział w notatce prasowej Ki Hong Lee, jeden z wynalazców skarpetek. Identyfikacja tego unikalnego wzorca chodu może zapewnić ważne interwencje zapobiegawcze.

W przypadku diabetyków częste są powikłania wynikające z uszkodzenia układu nerwowego lub krążenia, szczególnie w obrębie stopy. Drętwienie, mrowienie lub ból są w tej grupie zjawiskiem normalnym, a subtelne zmiany w rozkładzie nacisku na stopę mogą prowadzić do wrzodów i infekcji, które mogą wymagać amputacji.

„Wczesne rozpoznanie problemów z chodzeniem dzięki elektronicznej skarpetki umożliwiłoby pacjentom nauczenie się zdrowego stylu chodzenia i zapobiegnięcie poważnym problemom ze stopami” – powiedział Lee.

Potrzebując wygodnego i szybkiego sposobu diagnozowania problemów z chodem, zanim staną się one problemem, Lee i jego współpracownicy potrzebowali urządzenia do noszenia. Umożliwia to monitorowanie stopy w czasie rzeczywistym i wykrywanie zmian, które często są niezauważalne dla samego pacjenta.

Aby przetestować ten pomysł, 20 pacjentów chorych na cukrzycę i 20 uczestników bez skarpetek zostało wyposażonych w czujnik balistokardiogramu (BCG), który rejestruje ruchy ciała spowodowane mechaniczną aktywnością serca. Czujnik monitorował ciśnienie i tętno przez 40 sekund w pozycji stojącej i 40 sekund podczas chodzenia, a badacze wykorzystali dwa ustalone wskaźniki do oceny stóp pacjentów pod kątem uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych.

Jak wynika z komunikatu prasowego zespołu, celem pomiaru tętna była ocena, jak dokładnie skarpetka może służyć jako narzędzie pomiarowe w porównaniu z elektrokardiogramem (EKG), który jest złotym standardem. Aby przeprowadzić tę analizę, odczyty EKG każdego uczestnika badania porównano z odczytami BCG pobranymi ze skarpetki. Naukowcy odkryli, iż pomiary tętna w skarpetce BCG były prawie identyczne z pomiarami EKG.

Wyniki zaprezentowano na spotkaniu naukowym Europejskiego Stowarzyszenia Rytmu Serca 2024 i pokazały, iż skarpetka umożliwia rozróżnienie osób chorych na cukrzycę i osób bez cukrzycy. Zgodnie z oczekiwaniami, pacjenci chorzy na cukrzycę wywierali większy nacisk na obszar śródstopia, zlokalizowany w przedniej części stopy.

Następnie porównali wyniki pacjentów chorych na cukrzycę z uszkodzeniem nerwów i układu krążenia lub bez nich. Nie stwierdzono różnic w rozkładzie ciśnienia pomiędzy pacjentami z uszkodzeniem nerwów i bez nich, ale istniała wykrywalna różnica wśród pacjentów ze zdiagnozowanym uszkodzeniem naczyń krwionośnych.

„Pomiary ciśnienia wykazały, iż skarpetka może zidentyfikować pacjentów chorych na cukrzycę, a także wskazać pacjentów z cukrzycą i słabym krążeniem” – powiedział Lee.

Lee postrzega to urządzenie jako pomocne w diagnozowaniu i profilaktyce, ponieważ może gwałtownie określić, czy pacjent potrzebuje treningu chodu, a następnie zgłosić powodzenie tego szkolenia. W e-mailu do Zaawansowane wiadomości naukoweLee powiedział: „Jeśli terapia korekcyjna chodu byłaby alternatywą terapeutyczną, niezbędnym krokiem jest ponowna ocena rozkładu ciśnienia po terapii korekcyjnej chodu i obserwacja kliniczna pod kątem powikłań cukrzycowych”.

Obniżanie kosztów i produkcja urządzeń dostosowanych do indywidualnej stopy to kolejne kroki Lee i jego współpracowników w procesie pracy nad urządzeniem, które będzie łatwe i wygodne w użytkowaniu na co dzień. „Najważniejsze ustalenia należy zidentyfikować podczas rzeczywistych zachowań” – powiedział Lee.

Odniesienie: Poręczne, samozasilające się detektory sygnałów balistycznych z układami kompozytów ferroelektrycznych do stosowania w przypadku powikłań sercowo-naczyniowych i cukrzycowych, zaprezentowane przez Ki Hong Lee 7 kwietnia 2024 r. na konferencji EHRA 2024 w Berlinie, Niemcy

Obraz charakterystyczny: Unsplash


Źródło

Idź do oryginalnego materiału