Saszetki nikotynowe: niebezpieczny trend z mediów społecznościowych

mgr.farm 3 tygodni temu

W ramach NRT istnieje wiele produktów pozwalających zastąpić zwykłe papierosy. Na rynku można zakupić wyroby medyczne w formie gum, plastrów, pastylek do ssania czy też inhalatorów, które umożliwiają dostarczenie nikotyny bez szkodliwych substancji smolistych. Alternatywą są saszetki nikotynowe niemające jednak statusu wyrobu medycznego. Woreczki z nikotyną można bez problemu zakupić w Internecie lub niektórych punktach sprzedaży detalicznej np. salonikach prasowych. Niestety i w tym przypadku istnieje realne niebezpieczeństwo dla zdrowia. Zwłaszcza wśród niepełnoletnich, którzy coraz częściej sięgają po tego typu produkty.

Saszetki nikotynowe — zalety w walce z nałogiem

Woreczki nikotynowe powstały z myślą o osobach, które mają problem z całkowitym zerwaniem z nałogiem. Jak wiadomo palenie papierosów czy też stosowanie snusów (woreczków tytoniowych) prowadzi do uzależnienia od nikotyny. Saszetki nikotynowe mają na celu ułatwić radzenie sobie z negatywnymi następstwami prób rzucenia palenia. Przede wszystkim są pomocne w niwelowaniu problemów emocjonalnych, które towarzyszą walce z nałogiem. Ponadto nie można zapominać o innych zaletach, które wymienił prof. Andrzej Sobczak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Po pierwsze nie dostarczamy organizmowi substancji toksycznych jak np. formaldehyd, acetaldehyd czy akroleina. Kolejną niezmiernie istotną zaletą jest dostarczenie nikotyny na drodze pokarmowej, a nie oddechowej. Chodzi tutaj głównie o substancje smakowe, które dostarczane na drodze pokarmowej są całkowicie nieszkodliwe, a inhalowane do płuc mogą być niebezpieczne — wyjaśnia prof. Sobczak.

Woreczki nikotynowe są wolne od tytoniu i dymu. Ich użycie jest proste, a w przeciwieństwie do podgrzewaczy czy gum do żucia praktycznie niezauważalne. Niewielkie saszetki, które są dostępne w różnych smakach i o zróżnicowanej mocy (tj. zawartości nikotyny), należy umieścić pomiędzy dziąsłami a wargami. Wówczas zawarta nikotyna ulega wchłonięciu. Użytkownicy woreczków często opisują działanie produktu jako krótkotrwały haj, któremu towarzyszy uczucie euforii. Efekt ten określa się często szumem nikotynowym.

Rosnąca popularność saszetek oznacza spore problemy

Trendy w mediach społecznościowych parokrotnie pokazały, iż są sporym zagrożeniem dla najmłodszych użytkowników. Idealnymi przykładami są m.in. Paracetamol Challange czy stosowanie kremów na zmarszczki przez młode dziewczynki. Niestety, ale chęć zaistnienia w sieci przez przedstawicieli Pokolenia Alfa i Z (najczęstszych użytkowników nowych aplikacji np. TikToka) niejednokrotnie nie idzie w parze ze zdrowym rozsądkiem.

  • Czytaj również: Trend na TikToku pogłębia globalny niedobór leku przeciwcukrzycowego…

Kolejnym niebezpiecznym trendem po waporyzowaniu okazują się właśnie saszetki nikotynowe. Woreczki same w sobie nie są szkodliwe dla osób walczących z uzależnieniem. Ubiegłoroczne krajowe badanie młodzieży dotyczące tytoniu (NYTS) pokazuje jednak, iż aż 1,5% (660 tysięcy) uczniów szkół gimnazjalnych i średnich stosuje woreczki z nikotyną. Wzrost popularności woreczków nikotynowych odzwierciedlają założenia firmy Philip Morris International Inc., producenta saszetek ZYN. Zdaniem firmy w latach 2024-2026 liczba sprzedanych woreczków zwiększy się z 800 milionów do 1 miliarda. Oznacza to dwucyfrowy przychód netto.

Bezdymne wyroby z nikotyną są błędnie postrzegane przez młode osoby jako w pełni bezpieczne dla zdrowia. Niestety nikotyna jest substancją, która niezwykle gwałtownie uzależnia i tym samym zwiększyć ryzyko sięgnięcia po papierosy w przyszłości. Natomiast dyskretny sposób użycia woreczków sprawia, iż nastolatkowie mogą w łatwy sposób ukrywać ja przed rodzicami. Ponadto warto zaznaczyć, iż nikotyna może nieść za sobą negatywne skutki zdrowotne. Stosowanie jej w okresie dojrzewania może powodować m.in. zaburzenia uwagi i trudności w nauce, wzrost ciśnienia krwi oraz choroby przyzębia. Zwłaszcza iż woreczki często zawierają choćby 10-krotnie większą zawartość nikotyny niż zwykłe papierosy.

Saszetki nikotynowe wymagają nowych regulacji prawnych

Obecnie nie ma opracowanych żadnych krajowych standardów, jakie musi spełniać ten wyrób nikotynowy. Nie ma choćby regulacji wprost zakazującej jego sprzedaży osobom niepełnoletnim, mimo iż jest on wysoce uzależniający. W naszej opinii produkt, jakim są saszetki nikotynowe, powinien być klasyfikowany jako forma rekreacyjnego przyjmowania nikotyny — oznajmia dr Konrad Hennig, dyrektor programowy Forum Prawo dla Rozwoju. Organizacja postuluje też za m.in. wprowadzeniem górnego limitu zawartości nikotyny na woreczek.

Niemniej jednak firma Philip Morris International Inc. informuje na swojej stronie internetowej, iż saszetki ZYN „nie są przeznaczone dla osób, które nigdy nie paliły, osób, które rzuciły palenie ani osób poniżej wymaganego prawem wieku do używania tytoniu i nikotyny. Producent zaznacza, iż działania marketingowe nie są skierowane do młodzieży. Ponadto wspiera regulacje prawne uniemożliwiające nabywanie tych produktów przez osoby poniżej 21 roku życia.

Problem związany z saszetkami dotyczy sposobu ich użycia oraz…braku tytoniu. Tym sposobem woreczki z nikotyną nie podlegają pod przepisy dla e-papierosów i nie podlegają definicjom zawartym w ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. W związku z tym wprowadzenie saszetek na rodzimy rynek wymaga spełnienia warunków, które są zapisane w ustawie o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Efektem tego jest m.in. fakt, iż producenci nie muszą umieszczać daty z terminem przydatności saszetek. Istnieje jednak ryzyko, iż woreczki nikotynowe mogą po pewnym czasie ulec różnorodnym zmianom fizyko-chemicznym, które będą rzutować na bezpieczeństwie użytkowników.

Polska mogłaby podpatrzeć rozwiązania z innych europejskich krajów. Niestety inne państwa również mają z tym problem np. władze Niemiec traktują saszetki jako niezatwierdzona „nowa żywność”. W Belgii panuje zakaz wprowadzania tej grupy produktów do obrotu. Natomiast Czechy, Dania czy Węgry uznały woreczki za produkty o charakterze rekreacyjnym.


Źródła:

  1. https://asobczak.com.pl/woreczki-nikotynowe-nowy-rewelacyjny-jak-sie-wydaje-produkt-pomocny-w-redukcji-szkod-wywolanych-paleniem-tytoniu/
  2. https://food-law.pl/jak-prawo-reguluje-saszetki-nikotynowe-pouches/
  3. https://www.parents.com/what-is-zyn-and-why-are-teens-using-it-8599249
  4. https://www.prawo.pl/oswiata/brak-regulacji-ws-woreczkow-nikotynowych-zagrozeniem-dla-nieletnich,525613.html
  5. https://www.cancer.org/cancer/risk-prevention/tobacco/guide-quitting-smoking/nicotine-replacement-therapy.html
  6. https://www.pmi.com/investor-relations/press-releases-and-events/press-releases-overview/press-release-details/?newsId=26801

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału