Są wyniki II etapu naboru na specjalizacje

dentonet.pl 3 tygodni temu

W Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK) zostały opublikowane listy rankingowe lekarzy i lekarzy dentystów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do rozpoczęcia specjalizacji w ramach II etapu naboru. Na wolne miejsca specjalizacyjne zakwalifikowano 391 osób, w tym 305 w ramach rezydentury i 86 w trybie pozarezydenckim.

W tegorocznym wiosennym postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje dostępnych było 4208 miejsc w trybie rezydenckim i 9927 w pozarezydenckim. W zakończonym kilka dni temu I etapie na wolne miejsca specjalizacyjne zostało zakwalifikowanych 2495 osób – 1645 w ramach rezydentury i 850 w trybie pozarezydenckim. W czołówce najchętniej wybieranych specjalizacji znalazły się dwie dziedziny stomatologiczne – ortodoncja (97 wniosków ) i chirurgia stomatologiczna (69 wniosków). Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Zakończono II etap naboru

W środę 10 kwietnia w Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK) zostały opublikowane listy rankingowe lekarzy i lekarzy dentystów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do rozpoczęcia specjalizacji w ramach II etapu postępowania konkursowego. Na wolne miejsca specjalizacyjne zakwalifikowano 391 osób, w tym 305 w ramach rezydentury i 86 w trybie pozarezydenckim.

Lekarz zakwalifikowany w II etapie postępowania potwierdza przyjęcie miejsca specjalizacyjnego, dzięki SMK w terminie 5 dni od dnia opublikowania listy rankingowej. Brak potwierdzenia uznaje się za odstąpienie lekarza od postępowania kwalifikacyjnego.

Jeśli po ogłoszeniu ostatecznych list lekarzy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do odbywania szkolenia specjalizacyjnego pozostaną niewykorzystane miejsca rezydenckie, minister zdrowia może zdecydować o przeprowadzeniu dodatkowego, III etapu postępowania kwalifikacyjnego. W nim mogą być przyznawane wyłącznie miejsca rezydenckie w priorytetowych dziedzinach medycyny w ramach wolnych miejsc szkoleniowych.

Liczba dostępnych w kolejnych naborach miejsc specjalizacyjnych dla lekarzy dentystów pokrywa od 10 do 20% faktycznego zapotrzebowania. Stąd bierze się w stomatologii tak mocno rozwinięte szkolenie podyplomowe. – Jego skala jest bardzo duża, szukamy dodatkowych metod kształcenia i musimy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom lekarzy dentystów w tym zakresie. Stomatologia jest mocno wyspecjalizowana i – tak jak w medycynie – przeprowadzenie holistycznego leczenia przez jednego lekarza jest trudne – mówi prof. Marzena Dominiak, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Źródło: https://www.cmkp.edu.pl/

Idź do oryginalnego materiału