Rozporządzenie w sprawie tabletki „dzień po” bez akceptacji aptekarzy

mgr.farm 2 tygodni temu

Od 1 maja zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego. Resort zdrowia wydał w tej sprawie komunikat, w którym wskazuje, iż apteki mogą podpisywać umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na udział w nim. Dzięki temu „antykoncepcja awaryjna będzie dostępna dla osób od 15 roku życia na podstawie recepty farmaceutycznej”.

Sporna pozostaje jednak przez cały czas kwestia tego czy małoletnie dziewczyny będą mogły korzystać z programu bez zgody opiekuna. Minister Zdrowia w wypowiedziach prasowych kilkukrotnie wskazywała, iż taka zgoda nie będzie potrzebna. Podkreślała, iż dostępna w ramach pilotażu „usługa farmaceuty” nie będzie świadczeniem. Tym samym na jego udzielenie nie jest potrzebna zgoda opiekuna.

  • Czytaj również: Rozporządzenie w sprawie antykoncepcji awaryjnej opublikowane!

W rozporządzeniu wskazano jednocześnie, iż „Programem pilotażowym mogą zostać objęci pacjenci, którzy ukończyli, w dniu zgłoszenia się do apteki, która przystąpi do programu pilotażowego, 15. rok życia. W przypadku wątpliwości w zakresie wieku pacjenta, farmaceuta weryfikuje go w oparciu o dokument ze zdjęciem, na podstawie którego wiek ten może zostać potwierdzony”.

Aptekarze chcą zgody opiekuna

Swoje stanowisko w sprawie wchodzącego w życie rozporządzenia i nowej usługi wydała też Naczelna Izba Aptekarska. Samorząd zawodu farmaceuty jednoznaczenie skazuje, iż małoletnia nie powinna mieć możliwości skorzystania z programu w aptece bez wiedzy dorosłego.

– Naczelna Rada Aptekarska stoi na stanowisku, iż w zaopatrywanie małoletniego pacjenta w produkt leczniczy będący środkiem antykoncepcji awaryjnej (wywiad i ewentualne wystawienie recepty farmaceutycznej), na podstawie decyzji farmaceuty, wymaga zgody przedstawiciela ustawowego małoletniego pacjenta – czytamy w stanowisku.

  • Czytaj również: Ministerstwo Zdrowia ogłasza pilotażowy program antykoncepcji awaryjnej w aptekach

NRA podkreśla wręcz, iż jeżeli rozporządzenie będzie przewidywało udzielenie konsultacji lub wystawienie recepty farmaceutycznej na antykoncepcję awaryjną dla pacjentki nieletniej bez zgody jej przedstawiciela ustawowego, to nie uzyska ono akceptacji samorządu zawodu farmaceuty.

– W przypadku pacjenta małoletniego lub niezdolnego do świadomego wyrażenia zgody, udzielenie świadczeń zdrowotnych w postaci konsultacji farmaceutycznej lub wystawienia recepty farmaceutycznej wymaga zgody jego przedstawiciela ustawowego, a gdy pacjent nie ma przedstawiciela ustawowego lub porozumienie z nim jest niemożliwe – zezwolenie sądu opiekuńczego – czytamy w stanowisku NRA.

Stanowisko Naczelnej Rady Aptekarskiej może mieć wpływ na postępowanie aptek, które przyłączą się do pilotażu.

Źródło: ŁW/NIA

Idź do oryginalnego materiału