"Rozpakowali" 3500-letnią mumię. Sekrety faraona poznane dzięki zaawansowanej technologii

innpoland.pl 2 lat temu
Kair. Egipscy naukowcy "rozpakowali" 3500-letnią królewską mumię bez zdzierania ani jednej warstwy płótna do balsamowania. Dzięki zaawansowanej technologii rentgenowskiej i tomografii komputerowej, w końcu udało się poznać sekrety faraona Amenhotepa I.



Cyfrowa analiza mumii


Do tej pory wszystkie mumie królewskie znalezione w XIX i XX wieku zostały już dawno otwarte. Wszystkie, za wyjątkiem jednej. Egiptolodzy nie odważyli się otworzyć mumii faraona Amenhotepa I w obawie przed jej zniszczeniem. Mumia jest doskonale zawinięta, pięknie ozdobiona, a twarz i szyję pokrywa wykwintna, realistyczna maska z kolorowymi kamieniami. Na szczęście z pomocą przyszły nowe technologie.



Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities/Xinhua News/East News




– Po raz pierwszy mogliśmy poznać informacje o mumii bez jej naruszania – mówi w NBC News egiptolog Zahi Hawass, jeden z naukowców zaangażowanych w najnowsze badania



Wyniki prac zostały opublikowane w artykule, którego współautorem, poza Zahi Hawassem, jest dr Sahar Saleem, profesor radiologii na wydziale medycyny Uniwersytetu w Kairze. Korzystając z technologii skanowania, naukowcy mogli zobaczyć twarz starożytnego króla. Poznali również jego wiek, wzrost i stan zdrowia w chwili śmierci.



Obrazy 3D wygenerowane w ramach badania wykazały, iż Amenhotep I miał owalną twarz z wąskim podbródkiem, małym nosem i lekko wystającymi górnymi zębami.


Jak ustalili naukowcy na podstawie analizy jego kości, w chwili śmierci miał około 35 lat. Stan jego zdrowia określili na ogólnie dobry, bez żadnych chorób ani urazów, które wskazywałyby na sposób jego śmierci. Co wzbudziło szczególną uwagę naukowców to zęby faraona - jak określili "wyjątkowo nienaruszone" i w doskonałym stanie.



Badanie ujawniło również, iż w przeciwieństwie do większości królów współczesnego królestwa, takich jak Tutanchamon i Ramzes II, mózg Amenhotepa I nie został usunięty podczas procesu mumifikacji. Faraon został również pochowany z 30 amuletami i pasem ze złotymi koralikami.

Sekrety Amenhotepa I


Amenhotep I rządził Egiptem przez około 21 lat między 1525 a 1504 p.n.e. Jego panowaniem to lata stabilizacji i rozkwitu zarówno kulturalnego, jak i gospodarczego.



Amenhotep I został prawdopodobnie pochowany w królewskiej nekropoli w Dra Abu al Naga, jego pierwotnego grobowca nigdy jednak nie odkryto. Mumię odnaleziono ponownie pochowaną w Luksorze w 1881 roku.


Wykorzystana przez badaczy technologia CT (tomografii komputerowej) jest zwykle używana w warunkach klinicznych do skanowania ciał żywych ludzi. – Ale może również pomóc w badaniu mumii w niezakłócający sposób – powiedział NBC News dr Sahar Saleem.



S. Saleem and Z. Hawass/Ferrari Press/East News




– w tej chwili nie rozpakowujemy już fizycznie mumii. Zachowujemy nasze dziedzictwo i badamy je dzięki nieinwazyjnych technik – tłumaczy naukowiec. Badacze mieli wykonać tysiące bardzo cienkich przekrojów obrazu CT mumii. Po połączeniu obrazy utworzyły pełną trójwymiarową rekonstrukcję ciała króla. – Jak kromki, które po złożeniu, dają pełen bochenek chleba – mówi.



To nie pierwszy raz, gdy mumia została zeskanowana cyfrowo, ale jest to pierwsza tak kompleksowa analiza tego rodzaju. Badacze planują teraz zeskanować w podobny sposób wszystkie pozostałe mumie królewskie.Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl

Idź do oryginalnego materiału