Rodzi się pokolenie "ozempicowych dzieci". Lekarze ostrzegają przed konsekwencjami

mamadu.pl 1 miesiąc temu
O "ozempicowych dzieciach" robi się coraz głośniej. Kobiety stosujące lek o nazwie Ozempic dzielą się w internecie zaskakującymi historiami, które dotyczą jednego – niespodziewanej ciąży. Twierdzą, iż farmaceutyk zwiększa płodność. Jednak lekarze nie podchodzą do tego aż z takim entuzjazmem. A wręcz przeciwnie.


O łatwym lub choćby niespodziewanym zachodzeniu w ciążę po zastosowaniu Ozempicu


zrobiło się głośno za sprawą użytkowniczki TikToka, która udostępniła na platformie dość interesujący filmik. @dkalsolvie jest przekonana, iż to właśnie wspomniany lek pomógł jej zajść w ciążę. Ile w tym prawdy?

Nowy "trend"


Film cieszy się nieustającą popularnością, ma już ponad 700 tys. wyświetleń. Użytkowniczka TikToka twierdzi, iż Ozempic zwiększa płodność i ułatwia zachodzenie w ciążę. Wyznaje, iż dowiedziała się, iż spodziewa się dziecka, krótko po tym, jak zaczęła przyjmować zastrzyki na odchudzanie.

– Brałam semaglutyd, który jest również znany jako Ozempic, i zaszłam w ciążę – mówi.

Pod filmem pojawiło się mnóstwo komentarzy kobiet, które są pod wrażeniem jego skuteczności. Ponoć choćby te, które zmagają się z zespołem policystycznych jajników (PCOS), zaszły w ciążę po jego stosowaniu. Jednak czy jedno z drugim ma coś wspólnego?

Ozempic – co warto o nim wiedzieć?


Ozempic obniża poziom cukru we krwi, co ma najważniejsze znaczenie w leczeniu cukrzycy typu 2. Jednym ze skutków ubocznych stosowania semaglutydu jest to, iż powoduje on szybką utratę wagi. Dlatego też w 2021 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA – Food and Drug Administration) dopuściła Ozempic do stosowania w leczeniu otyłości.

– Opóźnia opróżnianie żołądka, co oznacza, iż spowalnia przepływ pokarmu z żołądka do jelit, dzięki czemu pacjenci szybciej i dłużej czują się syci – mówi dr Iman Saleh, ginekolog.

Ozempic na płodność?


– Ja też! Biorę Ozempic od lipca i w tej chwili jestem w ciąży – pisze jedna z kobiet.

– Moja córka od lat próbowała zajść w ciążę! Już po pierwszym zastrzyku Ozempic zaszła w ciążę! – dodaje kolejna.

Takich wpisów i zaskakujących historii są setki. Jednak zdaniem lekarzy nie należy podchodzić do tego aż z tak dużym entuzjazmem, a raczej ze spokojem i rozwagą.

Kobiety, które urodziły dzieci po stosowaniu Ozempicu, nazywają je "ozempicowymi dziećmi". Wiele z nich przyszło już na świat, inne zostały dopiero poczęte. Młode mamy, ciężarne są pod ogromnym wrażeniem wspomnianego leku. Jednak czy to dobre posunięcie?

Rzeczą, na którą lekarze zwracają uwagę, jest to, iż lek pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Z kolei przeprowadzone badania dowodzą, iż utrata wagi korzystnie wpływa na płodność. Co więcej, przyrost masy ciała wiąże się ze zwiększoną

insulinoopornością, co także ma wpływ na owulację.

– Wiele kobiet przestaje owulować, gdy przybierają na wadze i mają podwyższony poziom insuliny – mówi dyrektor chirurgii bariatrycznej w jednym ze szpitali w Nowym Jorku, dr Mitchell Roslin.

Kolejną rzeczą, na którą lekarze zwracają uwagę, jest fakt, iż farmaceutyki z semaglutydem mogą (ale nie muszą) zmniejszać skuteczność przyjmowanych tabletek antykoncepcyjnych. Tym samym szanse na poczęcie wzrastają.

– Należy przeprowadzić dalsze badania, aby ustalić rzeczywisty mechanizm, a także to, czy Ozempic naprawdę zakłóca doustną antykoncepcję – twierdzi Saleh.

Zastanów się dwa razy


Choć przyjmowanie Ozempicu przez kobiety, które próbują zajść w ciążę, wydaje się dość kuszące, to z całą pewnością nie jest to dobre posunięcie.

Według FDA ciężarne nie powinny przyjmować semaglutydu. Badania przeprowadzone na zwierzętach dowodzą, iż zwiększa on ryzyko wad wrodzonych. Kobiety starające się

o dziecko także powinny z niego zrezygnować.

Zachodzenie w ciążę po stosowaniu Ozempicu jest dość ryzykowne, dlatego jeżeli go przyjmujesz, skonsultuj się z ginekologiem.

Źródło: parents.com


Idź do oryginalnego materiału