Rehabilitacja ortopedyczna

medicus-bonus.pl 2 lat temu

Rehabilitacja ortopedyczna

Jak poznać czy rehabilitacja jest dobrze prowadzona? Można czekać na jej efekty wierząc pierwszemu rehabilitantowi, jakiego znajdziemy. Można też wybrać takiego, który specjalizuje się w naszym problemie, nieustannie się dokształca, współpracuje z lekarzami oraz może pochwalić się zadowolonymi pacjentami. Od czego zacząć poszukiwania?

Jedna rehabilitacja – wiele specjalizacji

Ostatnio coraz częściej mówi się o fizjoterapii, rehabilitacji i osteopatii. Wszystkie te pojęcia są ze sobą ściśle powiązane.

Fizjoterapia to młoda gałąź medycyny, która w Polsce dopiero w 2016 roku została uznana jako zawód medyczny przez ustawę.

Fizjoterapeuta ma wiele wspólnego z lekarzem. Młodzi medycy wybierają na studiach specjalizacje. W przypadku fizjoterapeutów nie są one jeszcze tak jasno określone, ale każdy rehabilitant wybiera sobie dalszą ścieżkę rozwoju i dziedzinę, w której zamierza się specjalizować. W sytuacji, kiedy człowiek, niezależnie od wieku, potrzebuje jakiegoś ulepszenia mięśni, stawów kończyn itp., powinna mieć miejsce rehabilitacja. Niezależnie też czy mówimy o pracy z niemowlętami, dziećmi, osobami w starszym wieku, niepełnosprawnymi ruchowo, czy takimi, którym choroba odebrała sprawność.

Osteopatą zostać można zostać mając już dyplom ukończenia studiów wyższych i dodatkowej szkole, kilkuletniej szkole dla przyszłych osteopatów. W Polsce status tego zawodu ten nie jest jeszcze uregulowany tak jak fizjoterapia, ale w wielu krajach osteopaci traktowani są jako odrębna grupa zawodowa. Według Towarzystwa Osteopatów Polskich.

Rehabilitacja ortopedyczna

Każdy pacjent po poważnym zabiegu ortopedycznym musi odzyskać sprawność fizyczną i temu służy rehabilitacja.

Sportowcy zawodowi i amatorzy potrzebują rehabilitacji nie tylko po urazach, ale i w celu ich zapobieżenia. Każdy pacjent, który skarży się na ból podczas wykonywania ruchu, niezależnie czy jest to kończyna dolna, górna, kręgosłup czy też staw skroniowo-żuchwowy potrzebuje rehabilitacji.

Można tak wymieniać i wymieniać, a niestety przez cały czas kojarzy się pracę fizjoterapeuty z, co wykonuje masażysta.

Dlaczego tak ważna jest praca fizjoterapeuty? Każdego dnia zużywamy nasze ciała: wiek, kontuzje, choroby, operacje, niezdrowy tryb życia. Wszystko to sprawia, iż tracimy sprawność, którą staramy się odzyskać.

Tym właśnie zajmuje się rehabilitacja. Wykorzystując wiedzę z zakresu anatomii oraz różne techniki manualne takie jak:

  • rozluźnianie mięśniowo-powięziowe,
  • terapia manualna
  • odpowiednie ćwiczenia,

zmniejszamy ból i poprawiamy zakres ruchu albo uczymy prawidłowych wzorców poruszania się.

Ponieważ rehabilitacja obejmuje ogrom tematów, wybierając się do fizjoterapeuty powinniśmy sprawdzić w czym się specjalizuje.

W przypadku pacjentów bólowych liczy się efekt i zmniejszenie dolegliwości.

Natomiast kiedy mówimy o pacjentach ortopedycznych ważna jest kompleksowa praca nad zakresem operowanego stawu, siłą mięśniową, stabilizacją czy też dynamiką ruchu.

Nie każdy fizjoterapeuta będzie miał doświadczenie w takiej pracy o ile na co dzień pracuje na przykład z dziećmi czy też zajmuje się tylko masażami leczniczymi. Warto o tym pamiętać, ponieważ od terapeuty zależy nasze zdrowie.

Współpraca z lekarzem

W wielu dziedzinach potrzebna jest kooperacja różnych specjalistów. Lekarz i fizjoterapeuta, tak jak w szpitalu Medicus-Bonus, tworzą zespół. Dzięki temu pacjent, który trafi do specjalisty może zostać odesłany na rehabilitację, ale dział to również w drugą stronę. Przychodząc do fizjoterapeuty potrzeba czasem profesjonalnej diagnostyki i opinii lekarzy różnych specjalizacji np. ortopedy czy też neurologa. Taka kooperacja daje niesamowitą skuteczność przez kompleksowe, holistyczne podejście do chorego

Rehabilitacja w szpitalu

Pacjenci, którzy trafiają do mnie na wizytę w poradni Medicus-Bonus w Środzie Wlkp. to najczęściej osoby z dolegliwościami bólowymi w obrębie głowy, kręgosłupa, miednicy czy też stawów obwodowych. Zgłasza się też bardzo duża grupa osób uprawiających sport zawodowo i amatorsko, ponieważ wiąże się on często z przeciążeniami i kontuzjami. Dzięki współpracy z ortopedami ze szpitala prowadzę rehabilitację ortopedyczną.

Złamania, urazy czy też operacje to wszystko przypadki, po których jak najszybciej powinniśmy odzyskać pełną sprawność.

Uruchomiliśmy na oddziale szpitalnym rehabilitację każdego operowanego pacjenta. Staramy się zadbać jak najlepiej o jakość wykonywanych usług. Wszystko dla Waszego zdrowia i sprawności.

Idź do oryginalnego materiału