Rak piersi spowoduje milion zgonów do 2040 r.: nowy raport Lancetu

oen.pl 2 tygodni temu


Jak wynika z nowego raportu Komisji Lancet, rak piersi stał się najczęstszym nowotworem na świecie. Według danych raportu w ciągu pięciu lat do końca 2020 r. u około 7,8 mln kobiet zdiagnozowano raka piersi, a w tym samym roku około 6 85 000 kobiet zmarło z powodu tej choroby.

Pomimo znacznej poprawy w badaniach, leczeniu i przeżywalności raka piersi, raport ujawnił, iż „utrzymują się rażące nierówności, a wielu pacjentów systematycznie pozostaje w tyle”.

Czytaj więcej

Nowa Komisja Lancetu nazwała to „globalną pomyłką”.

Liczba przypadków raka piersi na całym świecie wzrośnie z 2,3 miliona w 2020 r. do ponad 3 milionów do 2040 r. Komisja oszacowała, iż ​​kraje o niskim i średnim dochodzie odczuwają „nieproporcjonalny wpływ”.

Pomimo znacznej poprawy w badaniach, leczeniu i przeżywalności raka piersi, raport ujawnił, iż „utrzymują się rażące nierówności, a wielu pacjentów systematycznie pozostaje w tyle”.

Dodał, iż do 2040 r. liczba zgonów z powodu tej choroby będzie wynosić milion rocznie.

Raport Lancetu wskazał na „rażące nierówności” oraz objawy, rozpacz i obciążenia finansowe spowodowane rakiem piersi, które często są „ukrywane i niewłaściwie leczone”.

Chociaż rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet, braki w wiedzy w dalszym ciągu uniemożliwiają skuteczne działania – twierdzą naukowcy.

Komisja stwierdziła, iż ​​liczba osób chorych na raka piersi z przerzutami jest przez cały czas nieznana, co utrudnia zapewnienie leczenia i opieki.

Chociaż u 20–30% pacjentek z wczesnym rakiem piersi dochodzi do nawrotu choroby, większość krajowych rejestrów nowotworów zwykle nie odnotowuje nawrotów.

Komisja stwierdziła, iż ​​liczba osób chorych na raka piersi z przerzutami jest przez cały czas nieznana, co utrudnia zapewnienie leczenia i opieki. (Zdjęcie: Getty Images)

Rak piersi z przerzutami ma miejsce wtedy, gdy rak rozprzestrzenia się na obszar położony dalej od miejsca, w którym zaczął, na inną część ciała.

Skala cierpień związanych z rakiem piersi i inne koszty również nie są dobrze zmierzone.

„Społeczeństwo i decydenci widzą w tej chwili jedynie wierzchołek góry lodowej” – napisali autorzy Komisji.

Główna autorka Komisji, profesor Charlotte Coles, skomentowała raport i stwierdziła: „Ostatnia poprawa przeżywalności raka piersi stanowi wielki sukces współczesnej medycyny. Nie możemy jednak ignorować liczby pacjentów systematycznie pomijanych”.

Rak piersi z przerzutami ma miejsce wtedy, gdy rak rozprzestrzenia się na obszar położony dalej od miejsca, w którym zaczął, na inną część ciała. (Zdjęcie: Getty Images)

„Mamy nadzieję, iż uwypuklając te nierówności, ukryte koszty i cierpienie związane z rakiem piersi, pracownicy służby zdrowia i decydenci we współpracy z pacjentami i społeczeństwem na całym świecie będą mogli lepiej rozpoznać je i zająć się nimi” – dodała.

Komisja zasugerowała lepszą komunikację między pacjentami a pracownikami służby zdrowia jako kluczową interwencję, która może poprawić jakość życia, obraz ciała i przestrzeganie terapii, a także pozytywnie wpłynąć na przeżycie.

Według badania przeprowadzonego przez AIIMS w Delhi 30 procent przypadków raka piersi stwierdzono u kobiet w wieku poniżej 40 lat. (Zdjęcie: Getty Images)

„W przeszłości we wszystkich sytuacjach podstawowe prawa człowieka kobiet były mniej szanowane niż prawa mężczyzn, co miało wpływ na sprawczość i autonomię pacjentów” – stwierdziła Reshma Jagsi z Szkoły Medycznej Uniwersytetu Emory w USA.

W Indiach rak piersi jest najczęstszym typem nowotworu u kobiet. Regularne badania przesiewowe mogą pomóc we wczesnym wykryciu i wdrożeniu leczenia. Mammografia może pomóc zdiagnozować chorobę jeszcze przed wystąpieniem objawów.

Według badania przeprowadzonego przez AIIMS w Delhi 30 procent przypadków raka piersi stwierdzono u kobiet w wieku poniżej 40 lat.

Zdaniem ekspertów regularne samobadanie piersi, kliniczne badanie piersi i mammografia to ważne kroki w wykrywaniu potencjalnych nieprawidłowości związanych z rakiem piersi.

Opublikowany przez:

Dafne Clarance

Opublikowano:

16 kwietnia 2024 r


Źródło

Idź do oryginalnego materiału