Poradnik dla rodziców: Jak dbać o zęby mleczne dziecka?

halembadent.pl 3 tygodni temu

Uśmiech maluszka to dla rodzica największy powód do radości. Jednak aby był zdrowy, trzeba odpowiednio się o niego zatroszczyć. Tym bardziej iż „mleczaki” są delikatniejsze od zębów stałych, a jednocześnie pełnią wiele ważnych funkcji. Służą bowiem nie tylko do przeżuwania pokarmów, ale również wpływają na rozwój kości twarzy oraz szczęki, a także wspierają naukę mowy. Dowiedz się zatem, jak dbać o zęby mleczne swojego dziecka i jak je nauczyć tej ważnej umiejętności.

Codzienna higiena, czyli jak dbać o zęby mleczne

Pierwsze zęby, zwane również mlecznymi, zaczynają się wyrzynać około 6-8 miesiąca życia dziecka. Natomiast w wieku 3 lat, dziecko najczęściej ma już pełny zestaw 20 mlecznych ząbków. I choć mają one podobną budowę do zębów stałych, to jednak „mleczaki” mają cieńsze szkliwo. Tym samym są bardziej podatne na działanie próchnicy. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o zęby mleczne, kiedy tylko się pojawią.

Podstawą wspierania zdrowia jamy ustnej jest jej codzienna, prawidłowa higiena. Pierwsze ząbki dziecka szczotkuj przy pomocy miękkiej szczoteczki, przeznaczonej dla niemowląt. Dedykowane najmłodszym szczoteczki mają niewielkie rozmiary i odpowiednio zaokrąglone główki, aby mycie przy ich pomocy było bezpieczne. Dobrym wyborem mogą okazać się też szczoteczki soniczne, które dzięki delikatnym drganiom włókien nie tylko czyszczą zęby, ale również masują delikatne dziąsła malucha.

Aby przyzwyczaić dziecko do mycia zębów, początkowo możesz zwilżać ją wodą, a następnie stopniowo wprowadzać pasty. Pamiętaj jednak, aby zarówno pasta, jak i szczoteczka, były dostosowane do wieku twojej pociechy. W przypadku tych pierwszych ważne jest odpowiednie stężenie fluoru. Natomiast szczoteczka powinna mieć nie tylko odpowiedni rozmiar, ale również antypoślizgowy uchwyt, który ułatwia trzymanie go przez małą rączkę.

Warto również pozwolić dziecku wybrać szczoteczkę, która mu się spodoba oraz ulubiony smak pasty. Dzięki temu łatwiej będzie ci je zachęcić do codziennego mycia ząbków.

Dbanie o zęby mleczne poprzez zabawę

Kolejną istotną rzeczą jest wyrabianie dobrych nawyków, dzięki którym codzienna higiena jamy ustnej nie będzie tylko przykrym obowiązkiem. Wspólne mycie zębów, któremu dodatkowo towarzyszyć będzie zabawa, to naprawdę świetne rozwiązanie. Dzieci uczą się przez naśladownictwo, więc widząc, iż rodzic myje zęby codziennie rano i wieczorem, z pewnością będzie chciało również to robić. Niech stanie się to waszym wspólnym rytuałem, który powtarzany każdego dnia, z czasem wejdzie w nawyk.

W trakcie nauki pozwalaj dziecku myć zęby samemu, jednak nie pozostawiaj je bez nadzoru. Dzięki temu będziesz mieć kontrolę nie tylko nad procesem szczotkowania i jego dokładnością, ale również przypilnujesz, aby dziecko nie połykało pasty do zębów.

Poprzez zabawę możesz również nauczyć pociechę, w jaki sposób używać szczoteczki. Jest to istotne zarówno pod kątem odpowiedniego jej trzymania, jak i siły nacisku, która u dzieci powinna być delikatna. Nie mniej istotna jest poprawna technika szczotkowania zębów. Najbardziej polecana przy zębach mlecznych jest metoda Fonesa, ponieważ jest ona stosunkowo łatwa. Polega na przyłożeniu szczoteczki do zębów pod kątem prostym i wykonywaniu ruchów okrężnych, czyli kółeczek. W ten sposób maluch oczyszcza powierzchnie zębów zarówno z przodu, jak i od strony języka i podniebienia. Natomiast powierzchnie żujące myje, po prostu szorując ząbki. Pamiętaj również, aby nauczyć dziecko wypluwania nadmiaru pasty i przypominaj mu o tym.

Z czasem, gdy dziecko nabierze wprawy i będzie miało większą sprawność manualną, warto je nauczyć bardziej skutecznej techniki, na przykład metody Bass’a.

Metody szczotkowania zębów

Dbałość o zęby to klucz do zdrowego uśmiechu. Poznaj skuteczne metody szczotkowania zębów. Znajdź najlepszą technikę dla siebie i ciesz się pięknym uśmiechem!

Optymalny czas szczotkowania powinien wynosić 2 minuty. W trakcie nauki pomocne mogą okazać się wszelkiego rodzaju odmierzacze czasu. Im bardziej kolorowe czy nowoczesne, tym łatwiej zainteresować dziecko. W przypadku szczoteczek sonicznych czy elektrycznych dodatkową atrakcją są wbudowane timery, które poprzez wyłączenie się, odpowiednie wibracje, a choćby sygnały dźwiękowe dają znać, iż upłynął czas przewidziany na mycie ząbków.

Oswajanie malucha z regularnymi wizytami u dentysty

Codzienna higiena jamy ustnej wraz z dzieckiem jest bardzo ważna, ale równie ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. I choć panuje powszechne przekonanie, iż o zęby mleczne nie trzeba dbać tak, jak o stałe, to jednak jest ono błędne. Próchnica z „mleczaków” może bowiem przenosić się na zęby stałe. Natomiast nieleczona, w konsekwencji może prowadzić do zbyt szybkiej utraty pierwszych zębów, a to niesie za sobą, chociażby ryzyko późniejszych wad zgryzu. W dodatku zaawansowane zmiany próchnicowe mogą prowadzić do bólu zęba oraz do powstawiania chorób przyzębia. Aby więc oszczędzić maluszkowi takiego dyskomfortu, warto od najmłodszych lat przyzwyczajać go do regularnych wizyt u dentysty. Tym bardziej iż lekarz może ci również podpowiedzieć, jak dbać o zęby mleczne twojego dziecka, biorąc pod uwagę jego indywidualne potrzeby.

Podczas takiej wizyty lekarz stomatolog nie tylko przeprowadzi kontrolę stanu uzębienia twojej pociechy, ale również wykona zabieg higienizacji. Jest to bardzo istotny element profilaktyki przeciwpróchniczej, który zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego. Może być on również połączony z lakowaniem i lakierowaniem ząbków. Oba te zabiegi są ważne dla zdrowia zębów dziecka, ponieważ zabezpieczają zęby i przeciwdziałają rozwojowi próchnicy.

Teraz kiedy już wiesz, jak dbać o zęby mleczne swojego dziecka, możesz zacząć wprowadzać te wskazówki do waszej codziennej rutyny. Krok po kroku twoje dziecko z pewnością nauczy się samo regularnie myć ząbki. Natomiast im szybciej oswoi się z wizytami u dentysty, tym większą będziesz mieć kontrolę nad zdrowiem jego jamy ustnej. Pamiętaj, iż dobre nawyki, wyrabiane od najmłodszych lat, zaprocentują w przyszłości!

Idź do oryginalnego materiału