Pies asystent wsparciem u dentysty

dentonet.pl 2 tygodni temu

Pomysł nie jest nowy, ale warty przypomnienia i rozważenia – zwłaszcza obecnie, gdy poszukuje się metod alternatywnych do farmakoterapii. Sposobem na obniżenie niepokoju pacjentki ze zdiagnozowanym zespołem stresu pourazowego w gabinecie stomatologicznym w Wielkiej Brytanii okazała się obecność psa, który grzecznie leżał na kolanach swojej opiekunki, gdy ta była poddawana leczeniu.

Na planowaną wizytę w gabinecie dentystycznym w hrabstwie Cheshire (zachodnia Anglia) poza pacjentką stawił się jej pies. 59-letnia Gill Crosby od wielu lat cierpi na depresję oraz zespół stresu pourazowego. Wsparciem w jej codziennym pokonywaniu przeciwności jest pies o imieniu Cooper, który w tej chwili przechodzi szkolenie na psa asystującego.

Niezbędne towarzystwo dla dentofobki

Cooper ukończył już brązowy i srebrny poziom programu szkoleniowego dla psów asystujących, a teraz jest w trakcie złotego szkolenia. W rozmowie z serwisem internetowym Runcorn and Widnes World kobieta powiedziała: – Zmiana, jaką ten pies wniósł w moje życie, jest ogromna. Dzisiaj jestem inną osobą. Nie mogę się doczekać, aż wrócę do domu i go zobaczę.

Gill Crosby sama o sobie mówi, iż jest dentofobką. Dlatego przed wizytą w Halton Road Dental Practice w Runcorn kobieta spytała, czy istnieje możliwość zabrania ze sobą Coopera. Choć odpowiedź nie była odmowna, jej pytanie wywołało konsternację: – Powiedzieli mi, iż nigdy wcześniej nie było u nich psa w gabinecie. Ale ja byłam przerażona, a Cooper wskoczył ze mną na fotel dentystyczny i cały czas wizyty przeleżał na moich kolanach. Dzięki temu, iż był tam ze mną, wydawało mi się, iż leczenie to nic strasznego.

Psy dopuszczane w gabinecie, ale pod pewnymi warunkami

Po zakończeniu wizyty nienagannie zachowujący się pies znalazł się w centrum uwagi. Jak relacjonuje Runcorn and Widnes World, czworonożnego towarzysza przyszło zobaczyć dziewięcioro stomatologów i kilka asystentek. w tej chwili Cooper spędza dnie z partnerem Gill, gdy ta udaje się do pracy. Kobieta ma nadzieję, iż po ukończeniu pełnego szkolenia pies asystent będzie mógł z nią pozostać.

W gabinetach stomatologicznych w Wielkiej Brytanii obecność asystującego osobie niepełnosprawnej psa, który przeszedł odpowiednie szkolenie, jest dozwolona, choć ograniczona do wstępu do tylko niektórych pomieszczeń. Lekarz powinien zdecydować, czy obecność psa nie stanowi zagrożenia (np. infekcje) dla osób znajdujących się w gabinecie, a także brać pod uwagę bezpieczeństwo zwierzęcia.

T.H.

Źródło: https://www.the-dentist.co.uk/

Idź do oryginalnego materiału