Laseroterapia niskoenergetyczna a zespół piekących ust (BMS)

dentonet.pl 3 tygodni temu

Laseroterapia niskoenergetyczna stosowana w celu stymulowania funkcji komórek może zapewnić pacjentom natychmiastową ulgę w subiektywnym odczuwaniu bólu z powodu zespołu piekących ust (BMS). Taki wniosek płynie z badania autorstwa naukowców z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Zespół piekących ust (ang. burning mouth syndrom; BMS) to przewlekłe (utrzymujące się zwykle od 3 do 6 miesięcy) schorzenie, które objawia się subiektywnym odczuwaniem dolegliwości bólowych (najczęściej pieczeniem) w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, w tym nierzadko także języka. Zespół piekących ust powoduje ból, dyskomfort, obniża jakość życia, ponadto jest trudny w diagnozowaniu i leczeniu. Na całym świecie na tę dolegliwość cierpią miliony osób, częściej kobiety.

Badanie z udziałem 30 pacjentów

Nowe badanie naukowców z Izraela sugeruje, iż laseroterapia niskoenergetyczna – inaczej terapia laserowa zimnym światłem lub fotobiomodulacja (PBM) – zapewnia pacjentom z zespołem piekących ust natychmiastową ulgę w bólu. Aby zbadać skuteczność PBM w leczeniu BMS, 30 pacjentów z tym schorzeniem poddano leczeniu wewnątrzustnemu przez 10 tygodni. Ocenę poziomu dolegliwości bólowych przeprowadzono dzięki wizualnej skali analogowej (VAS) bezpośrednio po każdym zabiegu, z obliczeniem tygodniowych średnich wyników VAS w celu oceny zarówno natychmiastowych, jak i długoterminowych efektów terapii.

VAS niższy po stosowaniu fotobiomodulacji

Po przeprowadzonej terapii pacjenci doświadczyli znacznego spadku początkowego wyniku VAS, z 7,80 do 2,07 (p < 0,001). W tygodniu po ostatnim zabiegu nastąpił niewielki wzrost średniej wartości VAS – do 5,73, pozostał on jednak znacznie niższy niż wynik początkowy (p = 0,017). Dodatkowo pacjenci doświadczali dalszego ograniczania dolegliwości przy kolejnych zabiegach, szczególnie do trzeciej sesji laseroterapii. Wykazano przy tym, iż terapia dawała większą skuteczność u mężczyzn oraz osób odczuwających ból tylko po jednej stronie jamy ustnej (odpowiednio p = 0,017 oraz p = 0,022).

Praca autorów z Uniwersytetu Hebrajskiego zatytułowana „Photobiomodulation alleviates Burning Mouth Syndrome pain: Immediate and weekly outcomes explored” ukazała się 24 marca w czasopiśmie naukowym „Oral Diseases”.

Jaki laser do poszczególnych zastosowań? Jakie stosować parametry? – W niektórych laserach są tzw. presettingi, czyli ustawienia fabryczne, od których możemy zacząć – mówi w rozmowie z Dentonetem lek. dent. Michał Nawrocki. To pierwszy Polak, który ma za sobą studia podyplomowe Master of Science in Lasers in Dentistry na Uniwersytecie RWTH University w Aachen.

T.H.

Źródła: https://www.drbicuspid.com/

https://en.huji.ac.il

Idź do oryginalnego materiału