Kalendarz Zdrowych Wydarzeń Podkarpackiego NFZ

supernowosci24.pl 1 miesiąc temu

Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ wzmacnia role profilaktyki i promocji zdrowia w swoich działaniach dla pacjentów. Edukujemy, korygujemy błędne przekonania o zdrowiu, wskazujmy mądrą praktykę potwierdzona naukowo. Przekonujemy, ze profilaktyka oraz wczesne wykrywanie chorób ma najważniejsze znaczenie dla jakości i długości życia. Co miesiąc wspólnie z dziennikiem „Super Nowości” dzielimy się również z Państwem ważnymi informacjami, potrzebnymi „na co dzień”. Docieramy do Was w piątkowym wydaniu gazety oraz w wersji elektronicznej na www.nfz-rzeszow.pl.

Profilaktyka i zdrowy styl życia – któż z nas nie obiecywał sobie, iż zacznie ćwiczyć, lepiej się odżywiać czy bardziej dbać o swoje zdrowie? To postanowienia, które towarzyszą nam przez cały rok. Wg wyników wielu ankiet, przeważa chęć zwiększenia aktywności fizycznej, schudnięcia, dbania o odpowiednie odżywianie i o swoje zdrowie. To nie są proste zadania, co więc może nam pomóc? Wsparcie bliskich oraz dostęp do wiarygodnych informacji – aby nasze działania były proste i łatwe, ale też bezpieczne!

Profilaktyka jest konieczna w każdym wieku, gdyż to najskuteczniejsza metoda dbania o zdrowie. Badania kontrolne dają szansę na wczesne wykrycie wielu chorób i ich łatwiejsze wyleczenie. Co bardzo istotne, do większości takich badań wystarczą nasze chęci!

Kalendarz Zdrowych Wydarzeń to jedno z tych miejsc, które mogą pomóc zaplanować uczestnictwo w bezpłatnych wydarzeniach związanych ze zdrowiem, które organizuje bądź uczestniczy w nich Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ. Zbieramy wszystkie informacje w jednym miejscu – zarówno internetowe jak i realizowane w konkretnych miejscach Podkarpacia. Informujemy o tych, które pojawiają się cyklicznie oraz jednorazowo. Każde z nich ma kilka wspólnych cech – brak konieczności posiadania skierowania, brak konieczności wcześniejszej rejestracji oraz brak opłat. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych. Przyjdźcie, zróbcie badania i powiedzcie innym, iż profilaktyka nie boli, ale może uratować życie. Zdrowie samo do nas nie przyjdzie. Trzeba o nie zadbać, trzeba o nim myśleć nie tylko wtedy, gdy szukamy pomocy medycznej, ale przede wszystkim wtedy gdy jesteśmy zdrowi. Tylko wtedy profilaktyka ma sens, gdyż pozwala wykryć chorobę na tak wczesnym etapie, gdy nie daje ona żadnych zewnętrznych objawów – zachęca Rafał Śliż, rzecznik Podkarpackiego NFZ.

W każdą środę zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu umieszczonego na stronie internetowej, dotyczącego wybranego problemu medycznego. „Środa z Profilaktyką” to cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, poświęcona profilaktyce chorób i promocji zdrowia. Marcowe „środy” dotyczyły mammografii, chorób mózgu i alergii. Kwietniowe to głównie serce i szczepienia.

W trzeci czwartek każdego miesiąca zajmujemy się cukrzycą nazywaną „cichym zabójcą”, ponieważ przez wiele lat może nie dawać żadnych niepokojących objawów. Coraz więcej pracujemy, funkcjonujemy w stałym stresie, nie odżywiamy się zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, nie dbamy także o kondycję fizyczną. Przed zachorowaniem na cukrzycę mogą nas uchronić proste działania profilaktyczne. W ramach wydarzenia eksperci z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków – analityk medyczny i dietetyk kliniczny, na podstawie przeprowadzonego badania poziomu cukru we krwi, udzielą konsultacji, omawiając zasady zdrowego odżywiania w zakresie działań profilaktycznych chroniących przed zachorowaniem. W wydarzeniu uczestniczą również specjaliści z Instytutu Podologicznego ponieważ u osób z problemami diabetologicznymi często występującym powikłaniem jest stopa cukrzycowa. Do objawów stopy cukrzycowej zaliczamy: opuchnięcia i przekrwienia, drętwienie stóp, zniekształcenia kości, zaburzenia w odczuwaniu bólu, temperatury i dotyku oraz problemy z naskórkiem i ze zdeformowanymi, przerośniętymi płytkami paznokci. Nieleczona stopa cukrzycowa może spowodować poważne konsekwencje w postaci martwicy, a w dalszej kolejności amputacji kończyny. Bardzo ważna jest więc szybka i prawidłowa ocena stanu zdrowia pacjenta i stadium choroby. Podczas wydarzenia można również zrobić wstępny pomiar ostrości wzroku wykonany przez refrakcjonistę oraz wykonać podstawowy serwis okularów.

W ostatni czwartek każdego miesiąca zajmujemy się słuchem, a raczej niedosłuchem będącym jednym z najczęściej występujących zaburzeń zdrowia u osób dorosłych. Wiąże się on z procesem starzenia lub bycia narażonym na nadmierny hałas. Z uwagi na cel, jakim jest profilaktyka słuchu w wydarzeniu uczestniczy specjalista protetyki słuchu. Każda zgłaszająca się osoba ma możliwość skorzystania z bezpłatnego badania słuchu. Test słuchu, zostanie przeprowadzony dzięki urządzenia zwanego audiometrem. Badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut. Poprzedzone otoskopią ucha, polega na wyznaczeniu progu słyszalności. Pozwala określić rodzaj niedosłuchu i głębokość jego upośledzenia. Wydarzenie kierujemy zwłaszcza do osób, które zauważyły u siebie oznaki niedosłuchu, narażonych na hałas i po przebytych infekcjach uszu. Badana osoba od razu otrzyma informację o wyniku badania. W przypadku stwierdzonych ubytków w słuchu, każdy przebadany otrzyma wskazówki oraz informację jak powinien dalej zadbać o swoje zdrowie i słuch.

W ostatni poniedziałek każdego miesiąca gościmy w siedzibie Podkarpackiego NFZ Stowarzyszenie „Rzeszowski Klub Amazonka”, które bezinteresownie wspiera, uczy, pomaga kobietom walczącym z chorobami nowotworowymi piersi. W organizacji kobiety zawsze mogą liczyć na wsparcie psychiczne, bogatą, spontaniczną i bardzo fachową pomoc, są nieocenioną podporą dla wszystkich amazonek. Widzą w swych działaniach, jak kobiety po traumatycznych przejściach wracają do sił i zdrowia. Mówią, jak ważna jest profilaktyka i dlaczego warto się badać. Wydarzenie to kierujemy również do osób, które wspierają lub mają w swoim otoczeniu kobiety z chorobami nowotworowymi piersi. Oprócz informowania o profilaktyce wczesnego wykrywania raka piersi, ekspertki przeprowadzą na fantomach instruktaż prawidłowego samobadania piersi, udzielą informacji o grupach ryzyka zachorowań oraz wskażą gdzie szukać pomocy i wsparcia.

To tylko wybrane wydarzenia, których w marcu nie brakowało, a kwiecień zapowiada się równie interesująco. Zachęcam do systematycznego sprawdzania naszego kalendarza – mówi Rafał Śliż. Jestem przekonany, iż każdy znajdzie coś dla siebie.

Do wydarzeń internetowych ma dostęp każdy chętny. Wydarzenia stacjonarne organizowane są najczęściej w siedzibie Podkarpackiego NFZ w Rzeszowie przy ul. Zamkowej 8. Można nas również spotkać w innych miejscach naszego województwa. Ostatnie miesiące to spotkania w Mielcu, Przemyślu czy Stalowej Woli. Opis każdego wydarzenia zaczynamy od daty, nazwy i miejsca w którym będzie się odbywało. Wszystkie są zaś umieszczone na stronie internetowej www.nfz-rzeszow.pl Podkarpackiego NFZ w zakładce „Kalendarz”.

Potrzebujesz rozwinąć ten temat? A może masz pomysł na kolejny artykuł? Opisz nam w mailu [email protected] swoje potrzeby, a my postaramy się je zrealizować.

A może jesteś pracownikiem medycznym i chciałabyś/chciałbyś wspólnie poruszyć jakąś kwestię? Zapraszamy do współpracy! Serdecznie zapraszamy również placówki medyczne, organizacje, stowarzyszenia i fundacje zajmujące się kwestiami związanymi ze zdrowiem do współpracy w zakresie informacji, poradnictwa, szkoleń, badań, itd. Oferujemy bezpłatnie wydzielone miejsce – stanowisko w siedzibie NFZ w „Sali Obsługi Klientów”, w którym można udzielać informacji i porad, wykonywać drobne badania czy instruktaże w zakresie Państwa możliwości, kompetencji i chęci. Szczegóły dostępne w zakładce „Zaproszenie do współpracy” na stronie internetowej www.nfz-rzeszow.pl Podkarpackiego Oddziału NFZ.

Idź do oryginalnego materiału