Nowotwory złośliwe w Polsce - raport z czasu pandemii COVID-19

Nowotwory złośliwe w Polsce - na co chorowaliśmy podczas pandemii COVID-19? Mówi o tym raport opracowany na podstawie danych, które wpłynęły do Krajowego Rejestru Nowotworów. Liczby pokazują, że w 2021 roku w naszym kraju rak stanowił przyczynę co drugiego zgonu. Jak wyglądała sytuacja w porównaniu z 2019 rokiem, czyli z okresem sprzed pandemii?

Co pokazują liczby?

W 2021 roku do Krajowego Rejestru Nowotworów (KRN) wpłynęły informacje o niemal 171,6 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe. W tym roku na raka zmarło 93,6 tys. osób. Jak piszą eksperci w corocznym biuletynie KRN, w 2021 roku, porównaniu z 2019 rokiem, liczba nowo zdiagnozowanych pacjentów onkologicznych wzrosła nieznacznie (o 340 osób), a liczba zgonów z powodu nowotworów złośliwych zmniejszyła się: wśród mężczyzn o 3789, a wśród kobiet o 2883 osoby. 

Nowotwory złośliwe stanowiły drugą przyczynę zgonów w Polsce w 2021 roku (18,8 proc. zgonów wśród mężczyzn i 17,2 proc. wśród kobiet). Na pierwszym miejscu były choroby układu krążenia. Zmieniły się oczywiście statystyki dotyczące chorób zakaźnych. Dane wskazują, że w 2021 roku COVID-19 odpowiadał za 18,4 proc. zgonów wśród mężczyzn i 17,1 proc. wśród kobiet. 

W naszym kraju na nowotwory złośliwe choruje coraz więcej osób w młodszym i średnim wieku. Eksperci zauważają, że ten problem dotyczy osób w wieku od 24 do 64 lat. W 2021 roku rak pozostaje najczęstszą przyczyną zgonów wśród kobiet do 65. roku życia, a wśród młodych kobiet rak odpowiada za jedną czwartą zgonów (24,6 proc.), natomiast wśród kobiet w średnim wieku - za jedną trzecią (35 proc.). W porównaniu do sytuacji sprzed pandemii, czyli do 2019 roku, w 2021 roku spadł odsetek starszych osób umierających na raka. 

Zobacz wideo Magdalena Biejat: Miasto musi wziąć odpowiedzialność za jakość powietrza

Na jakie nowotwory złośliwe chorują mężczyźni w naszym kraju?

Najczęstszym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn pozostaje rak gruczołu krokowego (21 proc. wszystkich przypadków raka), tutaj też mamy największe skoki zachorowań. Od początku XXI wielu wzrasta też liczba zgonów z powodu tej choroby. Obniża się natomiast odsetek mężczyzn chorujących i umierających na raka płuc, co eksperci wiążą ze spadkiem liczby osób palących papierosy. Nadal jednak jest to poważny problem - to drugi w kolejności rak atakujący mężczyzn (15 proc.). Rak płuc odpowiada za zgon co czwartego mężczyzny chorującego na nowotwory złośliwe (26 proc.). Na trzecim miejscu znajduje się rak jelita grubego, czyli okrężnicy i odbytnicy razem (9,2 proc.) - na ten rodzaj raka choruje coraz więcej mężczyzn, choć jednocześnie liczba zgonów pozostaje dość stabilna. 

Inne rodzaje raka u mężczyzn, zgłoszone w 2021 roku to w kolejności:

  • rak pęcherza moczowego 
  • rak żołądka
  • rak nerki
  • rak trzustki
  • czerniak
  • rak krtani
  • inne razem (33,5 proc.)

Rak wśród kobiet

W naszym kraju kobiety chorowały przede wszystkim na raka piersi (24,2 proc.), raka płuc i raka jelita grubego (kątnicy, okrężnicy, odbytnicy) oraz na raka trzonu macicy - te choroby zajmują odpowiednio pierwsze, drugie, trzecie i czwarte miejsce. Potem na liście najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet znajdują się:

  • rak tarczycy
  • rak jajnika
  • czerniak
  • rak szyjki macicy
  • rak nerki
  • rak trzustki
  • inne razem (56,4 proc.)

Kobiety umierają na raka płuc (18 proc. wszystkich zgonów nowotworowych wśród kobiet) i nowotwory piersi (14,9 proc.). Trzecią w kolejności przyczyną zgonów wśród pacjentek onkologicznych jest rak jelita grubego. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.