Jak wyglądają płuca palaczy? Pokazali wideo. "Czarne, pomarszczone i przesiąknięte smołą"

Dym papierosowy zawiera mieszankę ponad 7000 substancji chemicznych, z czego 70 jest rakotwórcza. Są to związki toksyczne dla układu oddechowego i naczyniowo-sercowego. To dlatego palenie papierosów wiąże się z tak wielkim zagrożeniem dla zdrowia. Ryzyko zachorowania na raka płuc u palaczy jest 20 razy większe niż u osób niepalących.

To wideo zostało opublikowane na instagramowym koncie @businessgrowthmentor. Pokazuje, jak palenie papierosów wpływa na płuca - czernieją, są pomarszczone i „przesiąknięte smołą". - Płuca palacza są zwykle bardziej uszkodzone i mniej wydajne w porównaniu z płucami osoby niepalącej. Palenie może powodować różne problemy z płucami, takie jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma płuc i zmniejszona czynność płuc - czytamy w opisie. 

Co wdychamy wraz z dymem z papierosów?

Kiedy wdychasz papierosowy dym, ten bardzo szybko dociera do płuc, a krew rozprowadzana go dalej, do każdej części ciała. Co zawiera dym tytoniowy?  Zacznijmy od tlenku węgla. To zabójczy gaz przyczynia się do niedotlenienia organizmu, ponieważ wypiera z krwi tlen. Do tego dym papierosowy zawiera związek chemiczny o nazwie akroleina. Ten trujący związek uszkadza płuca, a w małych ilościach może spowodować ból gardła. W dymie papierosowym znajdują się też związki rozszerzające oskrzela, co zwiększa ilość szkodliwych substancji chemicznych wchłanianych przez płuca. Jest też nikotyna, aceton, kadm, naftyloamina, cyjanowodór i wiele innych, niezwykle szkodliwych substancji. 

- Płuca są jednym z systemów filtracyjnych organizmu, pobierającym powietrze z atmosfery, dostarczającym tlen do krwi krążącej po całym organizmie i wydalającym nadmiar dwutlenku węgla. Wdychanie tytoniu zakłóca tę delikatną równowagę - przestrzega  Agencja Żywności i Leków (FDA).

Zobacz wideo Widziałeś kiedyś płuca palacza? Zrób je z butelki na własny użytek i zobacz, co się stanie

Jak papierosy wpływają na zdrowie?

Palenie papierosów może mieć poważne konsekwencje dla płuc w każdym wieku. Jakie szkody dla zdrowia wiążą się z paleniem tytoniu? Palenie papierosów podnosi ryzyko wystąpienia (źródło Gov.pl):

  • raka płuc
  • raka oskrzeli 
  • raka jamy ustnej
  • raka gardła
  • raka krtani
  • raka szyjki macicy
  • raka trzustki
  • raka nerek
  • udaru
  • chorób układu oddechowego
  • chorób układu krążenia
  • przewlekłego zapalenia jelit
  • osteoporozy

Jeśli chodzi o układ oddechowy to papierosy przyczyniają się do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), gruźlicy, nie mówiąc już o większej podatności na zwykłe choroby górnych dróg oddechowych, takie jak przeziębienia czy stany zapalne krtani. Istnieje też większe ryzyko zachorowania na zapalenie płuc i pojawienia się innych stanów zapalnych, co wynika też z osłabienia układu immunologicznego przez toksyczne związki zawarte w dymie. Papierosy pogarszają przebieg takich chorób jak astma czy alergia, szkodzą zdrowiu oczu, a także zębom. Mają też związek z zaburzeniami potencji - powodują spadek libido u kobiet i mężczyzn oraz trudności w osiągnięciu i utrzymaniu erekcji. Papierosy obniżają ponadto objętość i jakość nasienia, co utrudnia zapłodnienie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.