Na te choroby najczęściej chorują Polacy. Niektóre z nich są śmiertelne

Statystyki GUS pokazują, że coraz częściej zapadamy na choroby zakaźne. Liczby wskazują też, że najczęściej chorujemy na nowotwory złośliwe narządów trawiennych.

Choroby zakaźne

Raport GUS pt. „Zdrowie i ochrona zdrowia w 2022 r." wskazuje na wyższą zapadalność na choroby zakaźne w Polsce, w porównaniu z 2021 rokiem. I tak, na grypę zachorowało 4,703 mln osób, co oznacza o 1729,3 tys. (o 58,2 proc.) przypadków więcej niż przed rokiem (wskaźnik zapadalności wyniósł 12 433 zachorowania na 100 tys. ludności).

W 2022 roku było 371 zachorowań na krztusiec (ponad dwa razy więcej niż rok temu) i 27 zachorowań na odrę (także wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym). Wzrosła też liczba przypadków wirusowego zapalenia wątroby (WZW) wszystkich typów, czyli WZW typu C, WZW typu B i WZW typu A. 

W porównaniu z 2021 rokiem odnotowano niemal trzykrotnie większą liczbę zachorowań na różyczkę (147 przypadków). Wzrost dotyczy także zachorowań na świnkę (922 przypadki, o 90 proc. więcej niż rok wcześniej). W przypadku szkarlatyny widać prawie 5-ciokrotny wzrost zachorowań (12,7 tys. przypadków). 

W 2022 roku zarejestrowano duży wzrost liczby rozpoznań zapalenia jelita wywołanego przez rotawirusy. Było 34,2 tys. przypadków tej choroby, 4,6 razy więcej niż przed rokiem - podaje GUS. Zdiagnozowano też więcej zapaleń jelit wywołanych przez Clostridium difficile. Natomiast było mniej chorych na salmonellozę i inne bakteryjne zatrucia pokarmowe. Wzrosła jednak liczba przypadków biegunki u małych dzieci (do drugiego roku życia) - o 46 proc. więcej niż rok temu.

Odnotowano ponadto wzrost liczby chorób mózgu i opon mózgowych, wywołanych infekcją bakteryjną lub wirusową. Najwięcej było przypadków wirusowego zapalenia mózgu, a następnie bakteryjnego zapalenia opon mózgowych lub mózgu. 

Na inwazyjną chorobę pneumokokową wywołaną przez bakterię Streptococcus pneumoniae, wiążącą się z takimi chorobami jak sepsa, ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, zachorowały w sumie 2223 osoby (więcej niż przed rokiem - wzrost o 131 proc.). Więcej też było przypadków inwazyjnych zakażeń bakterią Haemophilus influenzae – Gram-ujemną bakterią przenoszoną drogą kropelkową, wywołującą zakażenia układu oddechowego i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Odnotowano więcej przypadków inwazyjnych zakażeń bakterią Neisseria Meningitidis, czyli dwoinką zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. To bakteria wywołująca m.in. ciężkie zakażenia inwazyjne takie jak ZOMR i sepsa (posocznica), określane łącznie jako inwazyjna choroba meningokokowa.

GUS podaje także, że w 2022 roku, w porównaniu do 2021 roku, wzrosła liczna zachorowań na boreliozę (17,4 tys. przypadków). Było też więcej przypadków gruźlicy płucnej i pozapłucnej (4314 zachorowań). Wskaźnik zapadalności na gruźlicę płuc wyniósł 11,4 na 100 tys. ludności. Ponadto w 2022 roku roku więcej było osób leczonych z powodu chorób wenerycznych, takich jak kiła i rzeżączka. 

Zobacz wideo Choroby zakaźne u dzieci - jak je rozpoznać?

Nowotwory złośliwe

Raport GUS na temat zachorowań na nowotwory złośliwe obejmuje 2020 rok, a więc nietypowy z powodu pandemii. Ogólnie rzecz biorąc, w tym roku było mniej przypadków raka, ale wynika to w pewnym stopniu z ograniczonego dostępu do usług medycznych. Najczęściej diagnozowane nowotwory złośliwe to nowotwory narządów trawiennych, potem nowotwory narządów płciowych, narządów oddechowych i klatki piersiowej. Te trzy rodzaje nowotworów złośliwych odpowiadały za ponad połowę zachorowań na raka w 2020 roku - podaje GUS. 

Najrzadziej chorowaliśmy na nowotwory kości i chrząstki stawowej, międzybłonka i tkanek miękkich oraz nowotwory klasyfikowane jako niedokładnie określone, wtórne i o nieokreślonym umiejscowieniu. Kobiety najczęściej zapadały na raka piersi, a następnie narządów trawiennych. Wśród mężczyzn dominował rak narządów trawiennych, a w dalszej kolejności nowotwory złośliwe narządów płciowych. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.