Choroby dziąseł a udar przed 50. rokiem życia

dentonet.pl 3 tygodni temu

W badaniu naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach i King’s College London oceniono, czy przeprowadzone w ostatnim czasie (do 3 miesięcy) inwazyjne zabiegi stomatologiczne (np. ekstrakcje zębów) oraz choroby dziąseł mogą przyczynić się do wystąpienia kryptogennego udaru mózgu (cryptogenic ischemic stroke; CIS) oraz udaru o nieznanym pochodzeniu u pacjentów poniżej 50. roku życia.

Na całym świecie udar mózgu jest – obok nowotworów i chorób krążenia – najczęstszą przyczyną zgonów. Dodatkowo w ostatnich dziesięcioleciach znacznie wzrosła liczba udarów u osób w wieku 30–50 lat.

Badanie z udziałem prawie 300 pacjentów

– Zapalenie przyzębia i przebyte w ostatnim czasie inwazyjne zabiegi stomatologiczne mogą być powiązane z mechanizmem rozwoju kryptogennego udaru niedokrwiennego u młodszych osób dorosłych – napisali autorzy z zespołu kierowanego przez dr. Jaakko Leskelä z Wydziału Chorób Jamy Ustnej i Szczękowo-Twarzowych na uniwersytecie w stolicy Finlandii.

Aby określić tę zależność, oceniono stan 292 pacjentów w wieku od 35 do 46 lat. U połowy z nich (146 pacjentów) na podstawie badań obrazowych zdiagnozowano pierwszy kryptogenny udar niedokrwienny, a u pozostałych 146 osób udar nie wystąpił. Wszyscy pacjenci przeszli badania stomatologiczne – około 28% uczestników z udarem miało zapalenie przyzębia, natomiast w przypadku pacjentów z grupy kontrolnej odsetek ten był niższy – wyniósł 20%. Podano też, iż pacjenci z CIS byli słabiej wykształceni, częściej zmagali się z nadciśnieniem i w porównaniu z grupą kontrolną częściej spożywali duże ilości alkoholu.

Im dalsze stadium periodontitis, tym cięższa postać udaru mózgu

Badacze podali, iż udar niedokrwienny był powiązany z wysokim obciążeniem stanem zapalnym przyzębia (iloraz szans [OR], 10,48; 95% przedział ufności [CI], 3,18 do 34,5) oraz ciężkim zapaleniem przyzębia (OR, 7,48; CI, 1,24 do 44,9), przy czym ciężkość udaru wzrastała wraz z nasileniem periodontitis. W badaniu potwierdzono także związek występowania udaru ze wskaźnikiem PIBI (Periodontal Inflammation Burden Index).

Wystąpienie kryptogennego udaru korelowało z inwazyjnymi zabiegami stomatologicznymi przeprowadzonymi w ciągu 3 miesięcy przed udarem (OR, 2,54; CI, 1,01 do 6,39). Szczególnie silny (OR, 6,26; CI, 1,72 do 40,2) był związek między wystąpieniem CIS a inwazyjnymi zabiegami stomatologicznymi u osób z przetrwałym otworem owalnym (ang. foramen ovale), który występuje u około 25% populacji.

Naukowcy z Helsinek i Londynu napisali, iż ich praca miała także pewne ograniczenia, w tym rodzaj przeprowadzonego badania. Jak podali, wyniki badań kliniczno-kontrolnych (case-control) mogą być nieco przeszacowane.

Praca zatytułowana „Periodontitis, Dental Procedures, and Young-Onset Cryptogenic Stroke” została opublikowana w czasopiśmie naukowym „Journal of Dental Research”.

Współpracując z pacjentem senioralnym musimy wziąć pod uwagę wiele obszarów, także spoza strefy medycznej – mówi o leczeniu pacjentów w podeszłym wieku prof. Agnieszka Mielczarek, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego WUM, kierownik Zakładu Stomatologii Zachowawczej WUM, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją. Jak na przebieg terapii mogą wpłynąć obniżone zdolności adaptacyjne seniorów albo ich sytuacja finansowa? Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego!

T.H.

Źródła: https://www.drbicuspid.com/

https://journals.sagepub.com/

Idź do oryginalnego materiału