Ból głowy z przodu czoła, który męczy kilka dni? Kiedy się niepokoić?

zdrowie.gazeta.pl 2 tygodni temu
Skąd ten ból z przodu głowy? Czy da się temu zaradzić i kiedy powinniśmy się martwić? Zdaniem ekspertów taki ból zdarza się niezwykle często. O czym świadczy?Napięciowy ból głowyBól z przodu głowy w okolicy czoła może być powiązany z kilkoma rodzajami schorzeń, choć najczęstsza przyczyna to stres. Mówimy tutaj o tak zwanym napięciowym bólu głowy. Zwykle odczuwany jest jako tępy, ciągły ból (może obejmować też całą głowę), który zaczyna się w okolicy czoła, skroni lub za oczami. Niekiedy towarzyszy mu tkliwość skóry głowy, twarzy, szyi i ramion lub uczucie ucisku (jakby coś opasywało i zaciskało się na naszej głowie). Napięciowy ból głowy może mieć różne nasilenie, trwać pół godziny lub znacznie dłużej, kilka godzin, a choćby kilka dni. Może też co jakiś czas powracać. Uważa się, iż stoją za tym takie czynniki jak przewlekły stres, lęk, depresja, a także przemęczenie, odwodnienie, zaburzenia snu. Może to być ponadto powiązane z niewłaściwą postawą lub wynikać z problemów mięśniowo-szkieletowych szyi.
REKLAMA


Na ten rodzaj bólu głowy pomaga zwykła tabletka przeciwbólowa, a także delikatny masaż szyi lub masaż całego ciała, który nas rozluźnia. Niektórym pomaga ciepły ręcznik położony na szyi lub ciepły prysznic. Jednak jeżeli ból jest silny i powraca co kilka dni, koniecznie zwróćmy się do lekarza, który przepisze nam środki przeciwdepresyjne lub inne.


Zobacz wideo


O czym mogą świadczyć mroczki przed oczami? [NaZdrowie]


Przemęczenie oczu jako jedna z przyczyn bólu głowy z przoduKolejną przyczyną czołowego bólu głowy są problemy z oczami, a dokładniej rzecz biorąc, ich zmęczenie. A to z kolei może mieć różne przyczyny: od długotrwałego czytania lub korzystania z komputera, zbyt długiego koncentrowania wzroku na jednym przedmiocie czy punkcie, a także niewłaściwa postawa przy czytaniu oraz - po prostu - stres. Powodem mogą być też problemy ze wzrokiem, takie jak krótko- lub dalekowzroczność, astygmatyzm w jednym lub obu oczach. Klasterowe bóle głowyKlasterowy ból głowy może być niezwykle silny, zacząć się nagle po jednej stronie głowy, w okolicy oka, a następnie promieniować na czoło. Tego typu bólom towarzyszy zwykle uczucie niepokoju lub nadmiernego pobudzenia, wydzielina z nosa, zatkany nos, łzawienie lub obrzęk oka. Ból może trwać całymi dniami (4-12 tygodni lub więcej) i regularnie powracać o tej samej porze każdego dnia. Zwykle pojawia się w środku nocy (ale napady mogą zdarzać się i w ciągu dnia, choćby sześć-osiem razy na dobę). Dość często klasterowy ból głowy występuje sezonowo. Pojawia się na przykład każdej wiosny czy jesieni. Ból kończy się tak nagle, jak się zaczął, pozostawiając po sobie ogromne wyczerpanie.Skąd ten ból? Niestety, lekarze nie znają dokładnej przyczyny. Być może ma związek z rozregulowanym zegarem biologicznym, może występować rodzinnie, wiązać się z piciem alkoholu czy paleniem papierosów oraz narażeniem na silnie pachnące chemikalia. Częściej doświadczają go mężczyźni w wieku od 20 do 50 lat. Mając takie bóle powinniśmy się przebadać pod kątem guza czy tętniaka w mózgu.


Zatokowe bóle głowyBól głowy z przodu głowy może być powiązany z zapaleniem zatok. Oprócz bólu głowy odczuwamy wówczas pewną tkliwość w okolicy czoła, policzków i oczu. Ból jest tępy, pulsujący, nasila się, gdy poruszamy głową. Towarzyszą mu zatkany nos i katar oraz gorączka. Zapalenie zatok może być powikłaniem po grypie lub przeziębieniu, a także po COVID-19. Czytaj także:
Zapalenie zatok - jakie mogą być przyczyny i objawy. Jak leczyć zapalenie zatok?
Idź do oryginalnego materiału