Antykoncepcja awaryjna – konsultacje społeczne do rozporządzenia Ministry Zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego

rodzicpoludzku.pl 2 tygodni temu

W ramach opiniowania i konsultacji społecznych, pismem z dnia 3 kwietnia 2024 roku, Ministerstwo Zdrowia zwróciło się z prośbą do Fundacji Rodzić po Ludzku o zgłoszenie ewentualnych uwag do projektu rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego.

W odpowiedzi, pismem z dnia 17 kwietnia br., poinformowałyśmy Ministerstwo Zdrowia, iż Fundacja Rodzić po Ludzku nie ma uwag odnośnie tego rozporządzenia.

Jednocześnie, zwróciłyśmy uwagę pani minister Izabeli Leszczynie na niewykorzystany potencjał zawodu położnej i jej opieki nad kobietą w zakresie zdrowia reprodukcyjnego.

Naszym zdaniem, możliwość wystawiania recept przez położną zwiększyłaby dostępność do antykoncepcji awaryjnej. Położne, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, mogą pełnić istotną rolę w dostarczaniu rzetelnych informacji na temat dostępnych metod antykoncepcji oraz w budowaniu świadomości zdrowotnej wśród młodych Polek. kooperacja z położnymi może ułatwić dostęp kobietom do konsultacji zdrowotnych i antykoncepcji, zwłaszcza w powiatach, gdzie zasoby medyczne są ograniczone. Wykorzystanie wsparcia i wiedzy położnych w różnych etapach życia reprodukcyjnego kobiety, od okresu do ciąży i porodu, przyczyni się nie tylko do ogólnego zdrowia i dobrostanu kobiet, ale również do efektywności i zrównoważenia systemu opieki zdrowotnej.

Wierzymy, iż kooperacja między Ministerstwem Zdrowia a środowiskiem położnych może przynieść korzyści w zakresie poprawy dostępu do nowoczesnych farmakologicznych środków antykoncepcyjnych, w szczególności do środków w antykoncepcji awaryjnej.

Zadeklarowałyśmy również wsparcie dobrych inicjatyw, które mają na celu wzmocnienie zawodu położnej w obszarze opieki zdrowotnej kobiet.

Idź do oryginalnego materiału